Učiteljska.net Prijava
Prijava
Včlanite se
Včlanite se
Spletna zbornica
Spletna zbornica
Devetka.net
Devetka.net
 
Kazalo
Spletna zbornica
» Iskanje
» Prijava za pregled zasebnih sporočil
» Tvoja podoba
» Seznam članov
» Skupine uporabnikov
» Pomoč
Učna gradiva
» Iščite
» Pregled povpraševanja
Koristno
» Devetka.net
» Izbrana spletna orodja
» Izbrani programi
» Zanimivosti
Informacije
» O Učiteljski.net
» Skrbniki
» Avtorji
» Statistika
» Nagradni natečaji
» Pišite Pišite
» Novice RSS RSS

Sodelujemo
Arnes

Arnes

Učiteljska.net gostuje pri Arnesu.
SIO

SIO

Slovensko izobraževalno omrežje
Učiteljska.net » Seznam forumov » Pogovori o Življenju, Vesolju in sploh vsem

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
pravilnik, zakon
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ronja
Novopridruženi


Pridružen/-a: 14. nov 07, sre, 9:37
Sporočila: 4

SporočiloObjavljeno: sobota, 17.11.2007, 13:19    Naslov sporočila: pravilnik, zakon Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Zanima me, ali sme učitelj pregledati v otrokovo torbo v razredu pred učenci ali tudi na samem, če sumi, da je vzel tujo lastnino in jo spravil v torbico. Gre za učenca iz prvega triletja.
Menim, oz. informacije imam, da ne sme. Mene pa zanima, kje to piše, kakšna je pravna razlaga. Hvala in lep dan! Ronja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saša Čadež
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 22. feb 05, tor, 18:46
Sporočila: 120
Kraj: Škofja Loka

SporočiloObjavljeno: nedelja, 18.11.2007, 14:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lahko potrdim, da ne smeš. Prav o teh zadevah smo se pogovarjali z našim "šolskim" policistom. Tega ne sme niti policija! Lahko pa zahtevaš, da otrok sam zloži zadeve iz torbe ali izprazni žepe. To je pravzaprav edino kar lahko narediš, četudi si prepričan, da je zadeva v torbi, žepu, če si videl na lastne oči, kako je prišlo tja. Upaš lahko, da bo to storil! Zakaj tako trdim? Tudi (nekateri) učenci to vedo in se lahko odločijo, da tega ne bodo storili in imaš zvezane roke. Kje pa to piše, ne znam povedati.
Vsekakor, če se odločiš za to varianto upoštevaj, da morda ne boš našla ničesar, zato bi bilo tako izpostavljanje učenca resna strokovna napaka. Torej naredita to na štiri oči...

Lep pozdrav in čimmanj takih zoprnij želim!
_________________
Saša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ronja
Novopridruženi


Pridružen/-a: 14. nov 07, sre, 9:37
Sporočila: 4

SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 19.11.2007, 8:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala, Saša za tvoj odgovor.

Se povsem strinjava, a jaz še naprej brskam, da bi našla pravno podlago.

Lep dan! Ronja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 19.11.2007, 10:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem pa zaprosila SVIZ, če bo morda pripravljen odgovoriti na katero od vprašanj, ki se pojavljajo pri nas. Bomo videli, kakšen bo odziv!
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pauline
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 3. jan 07, sre, 18:17
Sporočila: 74
Kraj: Ljubljana - okolica

SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 19.11.2007, 15:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tu bi nekoliko razširila problem... ki ga imate učitelji..

Pred dvema letoma se je na šoli zgodil neprijeten dogodek, učenec (3 razreda osemletke) je razred prinesel švicarski nož in z njim še pred začetkom pouka grozil po razredu.
Po kasnejšem pripovedovanju smo izvedeli, da noža učiteljica ni smela odvzeti učencu. Sam pa ji ga ni bil pripravljen izročiti.
Bila sem zgrožena, do kam lahko seže učenčeva svoboda.

Lp Pauline
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saša Čadež
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 22. feb 05, tor, 18:46
Sporočila: 120
Kraj: Škofja Loka

SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 19.11.2007, 17:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Strinjam se, to je res problem. Twisted Evil Človeka jezi že npr. da se učenec med poukom igra z mobitelom: telefonira, fotografira, pošilja SMS-e, posluša MP3 ali gleda video na MP4 ipd. učitelj pa zadeve NE SME odvzeti, kjub temu, da učenec očitno in namerno krši šolski red. Crying or Very sad Takemu učencu je kristalno jasno, da mu učitelj nič ne more, kar povzroča, da se kršenje šolskega reda še stopnjuje. V takih primerih nam lahko pomagajo le starši, česar pa pri večini učencev, ki to počnejo, ne moremo pričakovati. Crying or Very sad
Toliko o avtoriteti, ki si jo moramo učitelji baje ustvariti sami Exclamation Question Question Question Razen tega, da učitelji izgubljamo avtoriteto predvsem pa energijo za koristnejše delo zaradi takih provokacij, ki jih sistem pač dopušča, se mi zdi še mogo huje in bolj problematično, da prav tako nič ne moremo pri stvareh, ki so resnično nevarne in ogrožajo tako lastnika kot tudi ostale učence. Bliža se čas petard, v torbah so razen nožev (predvsem v višjih razredih) tudi razne opojne substance (cigareti, tabletke, fuga, alkohol...) pa še marsikaj... mi pa lahko le upamo, da bodo tam ostale Arrow Kdo bo kriv, ko se kaj zgodi?! Starši, šola, družba, otrok...Upam, da je iz mojega pisanja jasno, da tega problema (žal) nimamo le učitelji Exclamation

Lep pozdrav
_________________
Saša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: sreda, 21.11.2007, 18:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odgovor pravnika:
Pozdravljeni!

Učitelj nima pravice pregledovati tuje lastnine, tako kakor tudi ravnatelj nima pravce pregledovati osebne lastnine zaposlenih. Zasebna lastnina je varovana po kazenskem zakoniku in vsak nezakonit poseg vanjo pomeni kršitev zakonodaje.

V omenjem primeru, ko gre za sum kaznivega dejanja tatvine, bi bilo potrebno poklicati policijo, ki lahko v takem primeru v skladu z zakonom posreduje in ukrepa.

Lep pozdrav!
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ronja
Novopridruženi


Pridružen/-a: 14. nov 07, sre, 9:37
Sporočila: 4

SporočiloObjavljeno: četrtek, 22.11.2007, 9:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za odgovor, ki je bil po vsebini pričakovan.
Seveda se bomo in smo se tega, kar piše tudi do sedaj držali. Dodajam le mnenje mojih kolegic, kolegov in mene, na tak način ščititi otroke je dvorezen meč. Kdo pa potem ščiti tisteotroke, ki so ustahovani in tiste,ki jim je odvzeta lastnina, ali ni učitelj vodja skupine, avtoriteta, ki otrokom zagotavlja eno od osnovnih človekovih potreb, to je potreba po varnosti?..pa še je pro et contra...

Prijetno je takole deliti z vami vsaj mnenja in lep dan vsem!

Ronja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: četrtek, 22.11.2007, 16:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ronja je napisal/a:
Hvala za odgovor, ki je bil po vsebini pričakovan.
Seveda se bomo in smo se tega, kar piše tudi do sedaj držali. Dodajam le mnenje mojih kolegic, kolegov in mene, na tak način ščititi otroke je dvorezen meč. Kdo pa potem ščiti tisteotroke, ki so ustahovani in tiste,ki jim je odvzeta lastnina, ali ni učitelj vodja skupine, avtoriteta, ki otrokom zagotavlja eno od osnovnih človekovih potreb, to je potreba po varnosti?..pa še je pro et contra...

Prijetno je takole deliti z vami vsaj mnenja in lep dan vsem!

Ronja

Seveda se zelo strinjam. Ne gre le za to, da so ustrahovani otroci, prav vsi smo ustrahovani. Prav danes sem strastno zagovarjala tezo, da bi morali vsi svetovalci, vključno z ministrom in njegovo zasedbo, vsako leto vsaj en teden v hospitacijo. Kajti, iz lastnih izkušenj vem: poklic, ki sem ga res imela zelo rada, do zadnjega sem "odkrivala" kaj novega-starega, pa sem po pol leta bila že izven Sad . Kaj šele taki ljudje, ki poznajo le teorijo, v razred jih pa že zelo dolgo ni bilo ali pa sploh niso bili drugače kot učenci!!!
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pauline
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 3. jan 07, sre, 18:17
Sporočila: 74
Kraj: Ljubljana - okolica

SporočiloObjavljeno: četrtek, 22.11.2007, 17:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Menim, da se bo na tem področju moralo nekaj spremeniti.
Da je osebna lastnina bolj zaščitena, kot pa človekovo zdravje in življenje....

Tu bi moral biti sprejet kompromis (v obliki predpisa,zakona), da učitelj lahko posreduje (tak primer sem predhodno že opisala), ko gre dejansko za zaščito ogroženih.

Morda pa je problem tudi v pomanjaknju javljanj tovrstnih dejanj na MSS. Naš primer je bil konkretno "pometen pod preprogo" (celo vsi delavci te šole niso sploh vedeli za dogodek). Resnih sankcij ni bilo (no, razen pogovora s starši in učencem, ki je menda dobil nekakšen podpis, ukor).
Kaj so se njegovi sošolci,vrstniki naučili iz tega primera. Praktično nič. Razen, da niti neke resne kazni ne morejo pokasirat. In prišli so "na okus", da lahko učitelje izigravajo, izzivajo ipd. Pa jim le-ti ne morejo nič. Sploh, če jih še dodatno ščitijo starši (češ moj pa že ni tak).

Sama menim, da bi moralo vodstvo šole tovrstne dogotke javljati na MSS,posebno če je tovrstno obnašanje v porastu in gre preko vseh meja.
Čas je za spremembe.... Na bolje... za učitelje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: četrtek, 22.11.2007, 17:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na neki drugi šoli pa policisti kar naprej dežurajo in jih nihče več ne jemlje resno. So pač spet prišli ... pa kaj!
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Učiteljska.net » Seznam forumov » Pogovori o Življenju, Vesolju in sploh vsem Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
V tem forumu ne moreš dodajati novih tem
V tem forumu ne moreš odgovarjati na teme
V tem forumu ne moreš urejati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš brisati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš glasovati v anketi
Na vrh
Bottom left graphics Učiteljska.net © 2003, 2004 Nataša
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional
Bottom right graphics