Učiteljska.net Prijava
Prijava
Včlanite se
Včlanite se
Spletna zbornica
Spletna zbornica
Devetka.net
Devetka.net
 
Kazalo
Spletna zbornica
» Iskanje
» Prijava za pregled zasebnih sporočil
» Tvoja podoba
» Seznam članov
» Skupine uporabnikov
» Pomoč
Učna gradiva
» Iščite
» Pregled povpraševanja
Koristno
» Devetka.net
» Izbrana spletna orodja
» Izbrani programi
» Zanimivosti
Informacije
» O Učiteljski.net
» Skrbniki
» Avtorji
» Statistika
» Nagradni natečaji
» Pišite Pišite
» Novice RSS RSS

Sodelujemo
Arnes

Arnes

Učiteljska.net gostuje pri Arnesu.
SIO

SIO

Slovensko izobraževalno omrežje
Učiteljska.net » Seznam forumov » Šolski vsakdan

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Preobčutljiv učenec?
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
gaviota
Novopridruženi


Pridružen/-a: 8. sep 12, sob, 13:48
Sporočila: 3
Kraj: Ptuj

SporočiloObjavljeno: sobota, 08.09.2012, 13:59    Naslov sporočila: Preobčutljiv učenec? Odgovori s citatom

Lep pozdrav vsem skupaj.

Učim 5. razred in v razredu imamo učenca, ki je zelo občutljiv, kar pomeni, če mu podam navodila bolj strogo, začne jokati ali se kuja celo uro, ne spregovori niti besede, povesi glavo in se do konca ura ne premakne. Prigoda tega tedna je bila, da ta učenec ni videl dobro na tablo (kar jaz nisem vedela, saj mi ni povedal, dvignil roke in prosil, če se lahko presede) in naenkrat so mu začele teči krokodilje solze, iznenada. Komaj sem izvlekla iz njega, kaj ga teži, da sva na koncu lahko poiskala ustrezen sedež za njega....ali pa to...na lističe smo pisali svoja imena in priimke, on je zraven še narisal nekaj izredno neprimernega in ko sem mu razložila, da to ni lepo, da mi naj nariše raje kakšno rožico, se je komaj zadrževal, da ni zajokal. Kaj naj storim v tem primer?

Hvala za pomoč vsem skupaj!
_________________
Tamara Gaviota
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Razredničarka Miša
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 24. nov 07, sob, 0:01
Sporočila: 193
Kraj: Slovenska devetletka

SporočiloObjavljeno: sobota, 08.09.2012, 16:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hm, no, temu jaz rečem razvajen otrok in ne preobčutljiv učenec. Laughing

Iz tvojega opisa brez težav razberemo, da otrok prične jokati oz. se kujati, ko nekaj ni tako kot bi želel. Tako vedenje je običajno in pričakovano v starosti otroka 2 - 3 let, v 5. razredu (10 let) pa se otrok, če s(m)o ga opremili s primernimi socialnimi spretnostmi ne obnaša tako. To je naučen vzorec, ki v njegovem okolju deluje, sicer ga ne bi uporabljal. Na tak način mu doma ali pri starih starših, tetah, stricih... uspe izsiliti tisto kar želi oz. mi ni potrebno delati tistega kar ne želi.

Običajno so za takim otrokom prezaščitniški starši, običajno je to mama, ki bo brez dvoma zelo hitro prišla povedat:
varianta A: da z otrokom ne znamo delati, smo do njega krivični in čisto neprofesionalni,
varianta B: da je tudi doma tako in res ne ve/do kaj naj še naredi/jo.

Nič ti ne zavidam tele situacije, zoprna je, saj je treba otroku in staršem pomagati, da postavijo meje tudi doma, se lotijo problema ter naučijo, kako ravnati, da se bo otrok naučil sam reševati probleme in prevzemati odgovornost za svoja ravnanja. Njim se pa to skoraj zagotovo ne bo dopadlo.

Srečno!
_________________
Razredničarka Miša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
gaviota
Novopridruženi


Pridružen/-a: 8. sep 12, sob, 13:48
Sporočila: 3
Kraj: Ptuj

SporočiloObjavljeno: nedelja, 09.09.2012, 13:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Miša hvala lepa za odgovor...tudi sama sem razmišljala v tej smeri, ampak kot novopečena učiteljica ne želim sklepati zaključkov prehitro, da ne naredim komu krivice. Nasmeh

Prejšnjič sem nameravala opisati še eno težavo, pa raje nisem, da ne bi bilo preveč, bom pa sedaj izkoristila priložnost....
Torej...
v našem razredu imam tudi učenca, ki ima odločbo za dodatno učno pomoč. Njegova težava je hiperaktivnost, zdravi se z zdravili. Ampak sama res ne vem, če je vzrok za njegovo neposlušnost in nesodelovanje res ta hiperaktivnost, bolj se nagibam k teoriji, da se z otrokom doma ni dovolj delalo in ukvarjalo...in sedaj ko si on izmisli, da ne more več pisat (po 2 stavkih) se ga pelje malo po hodnikih na sprehod, se mu naroči naj gre v sosednji razred po krede itd, samo zato, da se ga zaposli... zdi se mi, da se ta njegova "bolezen" izkorišča in da ni tako hudo, kot vsi mislijo. S trdo roko in jasnimi naovdili (da če delajo tako ostali učenci, boš tudi ti, brez izgovora) bi se dalo narediti marsikaj in otrok ZAČUDA ne bi bil več bolan! KAJ MISLITE VE DRAGE UČITELJICE? Kje je meja med "otrok, ki resnično potrebuje dodatno učno pomoč" in "otrok, s katerim, bi se starši morali doma več ukvarjati in se mu posvečati"?
Namreč zaradi pomanjkanja časa staršev, je najlažje reči, da njegovemu otroku ne gre v šoli, da potrebuje dodatno pomoč in s tem vso težo in naloge (ki so naloga staršev) naprtiti učitelju....

Hvala še enkrat!
_________________
Tamara Gaviota
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: nedelja, 09.09.2012, 18:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem strokovnjak in tudi ne vem, kako določijo diagnozo. Verjetno ima deček res težave. Vendar sem tudi jaz mnenja, da se bi dalo morda kaj narediti tudi brez tablet. To se mi namreč zdi silno skrajna rešitev. Za moj okus je predpogoj, da vzpostaviš z dečkom prijateljski odnos, torej, da nima občutka prisile, da si nekaj nad njim, da te mora ubogat, ker ti tako rečeš. Morda malo dialoga, mu stopiš naproti v kakšni zadevi, kjer je pokazal interes, s počasnimi in drobnimi koraki. Ampak za to je potreben čas. Če ti bo do konca leta uspel vsaj majhen napredek, lahko rečeš, da sta bila uspešna. Predvsem pa: pošten odnos. Videti mora, da ga imaš rada. Strogost kar tako, ker ga je pač treba naučiti, kaj se spodobi, ne bo imela haska Nasmeh
Če se ti bo dalo, poročaj vsake toliko časa, če je kaj napredka.
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
gaviota
Novopridruženi


Pridružen/-a: 8. sep 12, sob, 13:48
Sporočila: 3
Kraj: Ptuj

SporočiloObjavljeno: nedelja, 09.09.2012, 18:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nataša pozdravljena in hvala lepa za odgovor.
Tako tudi jaz mislim in se trudim, da imava nekako prijateljski odnos. Se pogovarjava o tem kaj ima rad, kaj rad počne, kaj ga veseli....ga pohvalim, ko nekaj lepo nariše ali nekaj naredi (zalije rožice Nasmeh )....bom poročala kako bova napredovala.

pa lep pozdrav vsem,

Gaviota
_________________
Tamara Gaviota
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Učiteljska.net » Seznam forumov » Šolski vsakdan Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
V tem forumu ne moreš dodajati novih tem
V tem forumu ne moreš odgovarjati na teme
V tem forumu ne moreš urejati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš brisati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš glasovati v anketi
Na vrh
Bottom left graphics Učiteljska.net © 2003, 2004 Nataša
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional
Bottom right graphics