Učiteljska.net Prijava
Prijava
Včlanite se
Včlanite se
Spletna zbornica
Spletna zbornica
Devetka.net
Devetka.net
 
Kazalo
Spletna zbornica
» Iskanje
» Prijava za pregled zasebnih sporočil
» Tvoja podoba
» Seznam članov
» Skupine uporabnikov
» Pomoč
Učna gradiva
» Iščite
» Pregled povpraševanja
Koristno
» Devetka.net
» Izbrana spletna orodja
» Izbrani programi
» Zanimivosti
Informacije
» O Učiteljski.net
» Skrbniki
» Avtorji
» Statistika
» Nagradni natečaji
» Pišite Pišite
» Novice RSS RSS

Sodelujemo
Arnes

Arnes

Učiteljska.net gostuje pri Arnesu.
SIO

SIO

Slovensko izobraževalno omrežje
Učiteljska.net » Seznam forumov » Pomoč - potrebujem

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Logika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Katy13
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 4. nov 09, sre, 15:13
Sporočila: 13
Kraj: Maribor

SporočiloObjavljeno: torek, 15.12.2009, 16:13    Naslov sporočila: Logika Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Prosila bi za nasvet na kakšen način razložit učencem logične naloge Črke v krogcih.

Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: sreda, 16.12.2009, 5:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ker ne učim več, ne vem, kakšne naloge so to. Lahko namigneš, kje lahko to vidim?Hvala
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Katy13
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 4. nov 09, sre, 15:13
Sporočila: 13
Kraj: Maribor

SporočiloObjavljeno: sreda, 16.12.2009, 15:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Naloge izgledajo tako:

Imaš številsko premico in nad številkami krogce (v krogce moraš določit črke, da bodo trditve pravilne); 1=resnična izjava; 0= neresnična in negacija.

Števila, ki jim moraš določit črke so: 4; 5; 8; 2 in -5

|a-b|≥c 0
ℸa≤c≤b 1
ℸd≤a≤e 1
ℸa≤d≤b 1
|d-b|≥c 0
|d-c|≥e 1
ℸe<a<d 1

ℸ - mišljen znak za negacijo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: sreda, 16.12.2009, 16:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Embarassed Jaz tega ne razumem, vsaj iz tega zapisa ne. Za katero stopnjo pa je to?
Upam, da bo kdo vedel, za kaj gre in bo odgovoril.
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Katy13
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 4. nov 09, sre, 15:13
Sporočila: 13
Kraj: Maribor

SporočiloObjavljeno: sreda, 16.12.2009, 20:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Krogce imaš nad številkami -5, 2, 4, 5 in 8. V krogce moraš vpisati črke tako, da bodo stavki imeli vrednost, ki je prikazana na desni stran od stavka. Pri čemer pomeni 1 resničnost in 0 neresničnost stavka.

Sama nekako rešim nalogo, vendar ne vem kako naj to razložim učencem (od 6. - 9. razreda). Ugotovila pa sem tudi, da je možnih več rešitev. Ali se motim?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Katy13
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 4. nov 09, sre, 15:13
Sporočila: 13
Kraj: Maribor

SporočiloObjavljeno: sreda, 16.12.2009, 22:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nataša!

Rekli ste, da ste se včasih ukvarjali z logiko. Sama sem v tem začetnik in me zanima, če imate kakšen nasvet na kakšen način razložit učencem. Sama imam pedvsem s tem težave.

Lp, Katja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Alenka@
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 3. okt 05, pon, 16:31
Sporočila: 188

SporočiloObjavljeno: sreda, 16.12.2009, 23:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hmmm, Nataša me je prehitela. Ne vem, za katere vrste naloge gre. Katy 13, lahko pošlješ celotno nalogo na PS, da jo vidim in poskušam rešiti? Tudi jaz se nenehno ukvarjam z logiko ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: četrtek, 17.12.2009, 7:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

In potem bi rada tudi jaz videla, za kaj gre. Firbec ... Wink
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Primož
Administrator


Pridružen/-a: 17. nov 04, sre, 12:54
Sporočila: 178
Kraj: Ljubljana

SporočiloObjavljeno: četrtek, 17.12.2009, 9:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Katy13 je napisal/a:
Naloge izgledajo tako:

Imaš številsko premico in nad številkami krogce (v krogce moraš določit črke, da bodo trditve pravilne); 1=resnična izjava; 0= neresnična in negacija.

Števila, ki jim moraš določit črke so: 4; 5; 8; 2 in -5

|a-b|≥c 0
ℸa≤c≤b 1
ℸd≤a≤e 1
ℸa≤d≤b 1
|d-b|≥c 0
|d-c|≥e 1
ℸe<a<d 1

ℸ - mišljen znak za negacijo


Grozljivka!
Če s kolegom programerjem prav razumeva, beremo izjavo "ℸa≤c≤b 1" kot "negacija izraza a≤c≤b je resnična". Torej prva predpostavka je, da znak za negacijo negira celo izjavo, ne samo posameznega člena. Mimogrede, če bi veljalo, da se negira le člen"ℸa≤c", potem 3. in 4. izjava skupaj privedeta do logičnega nesmisla (paradoksa). In še: ali lahko negiramo le "ℸa"? Težko, ker pravilno to beremo kot "vse, razen a", kar takoj spet privede do logičnega nesmisla.

OK, gremo razčlenjevati izjavo naprej. Izvedemo negacijo izraza:
"ℸa≤c≤b" je logično enkovredno "a>c v a>b v c>b" ("a je večje kot c ALI a je večje kot b ALI c je večje kot b").
Ko tako analiziramo vse izjave v nalogi, dobimo cel kup izjav, ki celo sliko samo še bolj zmedejo.

Kot sem rekel - grozljivka. Nasmeh
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Primož
Administrator


Pridružen/-a: 17. nov 04, sre, 12:54
Sporočila: 178
Kraj: Ljubljana

SporočiloObjavljeno: četrtek, 17.12.2009, 10:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, sva s kolegom našla dve rešitvi. Ampak moram napisati, da sva se kar namučila in da menim, da taka naloga ni primerna za učenje logične dedukcije, ker je preveč poskušanja. Resda se logične naloge velikokrat rešuje z nastavkom "Pa predpostavimo, da velja a = 5, ..." in potem ugotavljamo, če so vse ostale izjave še vedno resnične (če najdemo kakšno, ki ni, vemo, da a ni enak 5), a tokrat je število neznank in število izjav tako veliko, da takšen pristop bolj spominja na ugibanje (čeprav ni) kot na kleno logično dedukcijo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Katy13
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 4. nov 09, sre, 15:13
Sporočila: 13
Kraj: Maribor

SporočiloObjavljeno: četrtek, 17.12.2009, 16:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tisti, ki bi imeli nalogo, mi pošljite vaš e-mail naslov na PS. Ne znam dati datoteke v forum oziroma na PS. Embarassed

Lp, Katja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Alenka@
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 3. okt 05, pon, 16:31
Sporočila: 188

SporočiloObjavljeno: četrtek, 17.12.2009, 17:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Shocked Odstopam ... Tole pa ni logika, ki bi ustrezala mojemu znanju Embarassed. A je takale reč res za osnovno šolo?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Katy13
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 4. nov 09, sre, 15:13
Sporočila: 13
Kraj: Maribor

SporočiloObjavljeno: torek, 22.12.2009, 22:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zadeva mi ni in ni dala miru in sem pisala odgovornemu uredniku revije Logika & razvedrilna matematika in dobila naslednji odgovor:

Za izvajanje teh nalog boste potrebovali Mathematica Player, ki ga lahko brezplačno naložite.


Statične naloge imajo v principu lahko več rešitev (posebej, če je premalo pogojev).

Moj zaključek: vsekakor ne bom učencev obremenjevala s temi nalogami, ker so prezahtevne.


Lp, Katja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: sreda, 23.12.2009, 5:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za informacijo.
Takole se pa pokaže, kako dobrodošel je forum, kjer si učitelji lahko izmenjamo izkušnje.
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Učiteljska.net » Seznam forumov » Pomoč - potrebujem Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
V tem forumu ne moreš dodajati novih tem
V tem forumu ne moreš odgovarjati na teme
V tem forumu ne moreš urejati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš brisati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš glasovati v anketi
Na vrh
Bottom left graphics Učiteljska.net © 2003, 2004 Nataša
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional
Bottom right graphics