Učiteljska.net Prijava
Prijava
Včlanite se
Včlanite se
Spletna zbornica
Spletna zbornica
Devetka.net
Devetka.net
 
Kazalo
Spletna zbornica
» Iskanje
» Prijava za pregled zasebnih sporočil
» Tvoja podoba
» Seznam članov
» Skupine uporabnikov
» Pomoč
Učna gradiva
» Iščite
» Pregled povpraševanja
Koristno
» Devetka.net
» Izbrana spletna orodja
» Izbrani programi
» Zanimivosti
Informacije
» O Učiteljski.net
» Skrbniki
» Avtorji
» Statistika
» Nagradni natečaji
» Pišite Pišite
» Novice RSS RSS

Sodelujemo
Arnes

Arnes

Učiteljska.net gostuje pri Arnesu.
SIO

SIO

Slovensko izobraževalno omrežje
Učiteljska.net » Seznam forumov » Pomoč - potrebujem

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
KO MATERNI JEZIK NI UČNI JEZIK
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
antonela
Novopridruženi


Pridružen/-a: 6. apr 07, pet, 14:50
Sporočila: 2

SporočiloObjavljeno: četrtek, 26.02.2009, 14:53    Naslov sporočila: KO MATERNI JEZIK NI UČNI JEZIK Odgovori s citatom

Sem absolventka Filozofske fakultete v Ljubljani, naslov moje diplome pa je oz. bo Ko učni jezik ni materni jezik.
Moram povedati, da sem nad večino Lj. OŠ zelo razočarana, saj nobena ni pripravljena sodelovati v empiričnem delu, ki sem si ga zamislila v obliki anket za učence in anket za učitelje. Zanima me ali je res, danes toliko težav z varovanjem osebnih podatkov, da se nobeno vodstvo šol noče odločiti za sodelovanje pri anketah, pa čeprav so ankete anonimne, in nikjer v diplomi ne nameravam omenjati imen oš, ki so sodelovale. Trenutno sem dobila nazaj vrnjenih le 14 anket učencev (z moje bivše OŠ)...
Zanima me tudi, ali ima kdo izkušnje z delom z učenci, katerih materni jezik ni učni jezik, ali vidijo pri delu ovire in ali so se za tako delo izobraževale?
Upam, da bom vsaj tukaj dobila koristne informacije, ki jih bom lahko uporabila v diplomi.
LP,

Antonela
_________________
ANTONELA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
kitekat
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 31. jul 06, pon, 18:40
Sporočila: 102
Kraj: Kranj

SporočiloObjavljeno: četrtek, 26.02.2009, 22:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Izkušenj s takimi učenci žal nimam, lahko pa ti dam nekaj nasvetov glede anketiranja.

Žal je tako, da se danes vsi po vrsti branijo sodelovanja pri stvareh, od katerih po domače rečeno nimajo nič. Za vsako stvar, pa naj bo to le kratka anketa, si je namreč treba vzeti čas. Ko se je začela uvajati devetletka, je bilo takšnega in drugačnega anketiranja res veliko in takrat so mnogi ravnatelji začeli zavračati prošnje študentov, če lahko anketirajo na njihovih šolah, saj je to še dodatno obremenjevalo učitelje.

Res je tudi, da je zaradi varovanja podatkov prepovedano brez dovoljenja staršev anketirati učence.

Kaj torej storiti? Če se šele odločaš za to temo, potem je mogoče vredno razmisliti, ali raziskavo sploh zastaviti kvantitativno. Veliko manjši vzorec je potreben pri kvalitativni raziskavi, običajno pa to vzame več časa (npr. spremljanje učenca, ki ne zna slovensko, skozi celo šolsko leto, pri tem se uporabi različne pristope - od intervjuja s starši, učiteljico, svetovalno službo, opazovanja učenca pri pouku, do analize njegovih izdelkov...). Lahko se jo lotiš tudi iz teoretičnega vidika in v njej združiš vse dosedanje izsledke (veliko brskanja po časopisnih arhivih in drugi literaturi).

Če pa je naloga že zastavljena, potem ti predlagam osebni in malo bolj 'agresiven' pristop. Nujno je treba z ravnateljem kontaktirati osebno in ne po e-pošti ali telefonu. Tako ti bo težje rekel ne. Najavi se v času njegovih govorilnih ur in ga (jo) poskušaj prepričati z odločnim nastopom (na kratko predstavi temo, pokaži anketo, povej, da ga boš z rezultati seznanila...). Če privoli, si že na pol poti. Precej več učiteljev reši anketo, če jo predstavi ravnatelj in jih prosi za sodelovanje, kot če bi ti sama ankete posredovala preko nekega učitelja.

Malo več dela pa je z anketiranjem učencev. Tu je nujno potrebno najprej pridobiti dovoljenje ravnatelja, nato pa še staršev (pisno). Najbolje je, če učence nagovoriš sama (naj ti učitelj odstopi 5 min na začetku ali koncu ure) in jih prosiš za sodelovanje. Ko ti vrnejo pisno dovoljenje staršev, v katerem jih na kratko seznaniš z vsebino ankete in anonimnostjo, jih lahko anketiraš. Zopet bo potreben dogovor z učiteljem. Če je anketa dolga, je to lahko problem. Seveda mora anketiranje potekati v tvoji ali učiteljevi prisotnosti, saj je tako manj možnosti, da boš dobila neveljavne ankete.

In še en nasvet glede izbire področja: izogni se Ljubljani, pa bo takoj lažje. Če greš na podeželje, bo odziv tako ravnateljev, učiteljev, kot tudi staršev in učencev bistveno boljši. Pri izbiri bodi pozorna na velikost šole, da ne boš imela preveč dela.

Upam, da sem kaj pomagala.
_________________
See ya
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Hberglez
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 11. nov 08, tor, 20:03
Sporočila: 14
Kraj: MARIBOR

SporočiloObjavljeno: petek, 27.02.2009, 0:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljena Antonela!

Pred leti sem v prvem razredu (še v osemletki) učila američanko iz Teksasa, ki ni znala besede slovensko. Ker takrat še ni bilo individualiziranih programov (moram priznati, da je bilo v zadnjih 10 letih veliko narejenega na področju otrok s posebnimi potrebami), sem morala vložiti veliko truda v napredek deklice. O tem bi ti lahko napisala še pa še.
Takšne izkušnje se ti še posebej vtisnejo v spomin.
Ker je od tega že kar nekaj časa, ti moje izkušnje verjetno ne bodo v pomoč, če pa misliš, da ti bodo - vprašaj, z veseljem ti bom odgovorila.

Lansko šolsko leto pa sem izvajala dodatne ure (10 ur) za učenca, ki je Francoz, vendar osnovne komunikacijske besede obvlada.

Želim ti, da čimprej najdeš možnosti za pridobitev podatkov.
Veliko uspeha pri delu!
_________________
NE GLEJ, KDO GOVORI, TEMVEČ POSLUŠAJ, KAJ GOVORI.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jablana
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 31. mar 06, pet, 21:57
Sporočila: 232
Kraj: Maribor

SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 09.03.2009, 5:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V razredu imamo kar nekaj takih učencev: Romi, Albanci, Srbi, Hrvati. Bosanci, letos celo en Romun.Res je, da se jih je večina rodila v Sloveniji, vendar so jezikovne težave še vedno prisotne.
LP Mirjana
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
roza
Novopridruženi


Pridružen/-a: 11. sep 08, čet, 23:01
Sporočila: 1
Kraj: MENGEŠ

SporočiloObjavljeno: torek, 10.03.2009, 20:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

učim Albanko, ki obiskuje 3. letnik srednjega poklicnega izobraževanja. Z veseljem bom sodelovala z vami, če me boste poiskali.

Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kaja
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 18. apr 05, pon, 17:18
Sporočila: 225
Kraj: Slovenj Gradec

SporočiloObjavljeno: torek, 10.03.2009, 21:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Naša knjižničarka je bila na izobraževanju za nudenje pomoči tujcem, kjer je izvedela, da so učenci - tujci v prvem letu šolanja v Sloveniji opravičeni ocenjevanja znanja.
Lp od KJ
_________________
Lp od Kaje
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
antonela
Novopridruženi


Pridružen/-a: 6. apr 07, pet, 14:50
Sporočila: 2

SporočiloObjavljeno: sreda, 11.03.2009, 19:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No od takrat, ko sem prvič pisala na ta forum, so se stvari vendarle obrnile na bolje, in sicer sta na sodelovanje pristali še dve šoli.

Sem se pa spomnila ene super strani, preko katere lahko izvajam anketo za učitelje tudi preko interneta. Tako bi prosila vse tiste, ki imate 5 minut časa, da sledite spodnjima dvema povezavama ter odgovorite na 15 vprašanj. (anketa je žal v dveh delih, ker programa nisem uspela spoznati tako dobro, da bi naredila anketo v celoti)

http://www.surveymonkey.com/s.aspx?sm=ZmpPiC5TgTrjpzZPTNtR7Q_3d_3d

http://www.surveymonkey.com/s.aspx?sm=MAAnpo4xXkwFPsf3soWssQ_3d_3d

p.s.: upam, da z objavo teh linkov nisem prekršila kakšnega pravila

lp, in hvala vsem za sodelovanje
_________________
ANTONELA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: četrtek, 12.03.2009, 8:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

antonela je napisal/a:
No od takrat, ko sem prvič pisala na ta forum, so se stvari vendarle obrnile na bolje, in sicer sta na sodelovanje pristali še dve šoli.

Sem se pa spomnila ene super strani, preko katere lahko izvajam anketo za učitelje tudi preko interneta. Tako bi prosila vse tiste, ki imate 5 minut časa, da sledite spodnjima dvema povezavama ter odgovorite na 15 vprašanj. (anketa je žal v dveh delih, ker programa nisem uspela spoznati tako dobro, da bi naredila anketo v celoti)

http://www.surveymonkey.com/s.aspx?sm=ZmpPiC5TgTrjpzZPTNtR7Q_3d_3d

http://www.surveymonkey.com/s.aspx?sm=MAAnpo4xXkwFPsf3soWssQ_3d_3d

p.s.: upam, da z objavo teh linkov nisem prekršila kakšnega pravila

lp, in hvala vsem za sodelovanje


Ne, pravil nisi prekršila, namen našega foruma, spletne zbornice je, da si drug drugemu pomagamo. In lepo, da ti je uspelo!
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Učiteljska.net » Seznam forumov » Pomoč - potrebujem Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
V tem forumu ne moreš dodajati novih tem
V tem forumu ne moreš odgovarjati na teme
V tem forumu ne moreš urejati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš brisati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš glasovati v anketi
Na vrh
Bottom left graphics Učiteljska.net © 2003, 2004 Nataša
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional
Bottom right graphics