Učiteljska.net Prijava
Prijava
Včlanite se
Včlanite se
Spletna zbornica
Spletna zbornica
Devetka.net
Devetka.net
 
Kazalo
Spletna zbornica
» Iskanje
» Prijava za pregled zasebnih sporočil
» Tvoja podoba
» Seznam članov
» Skupine uporabnikov
» Pomoč
Učna gradiva
» Iščite
» Pregled povpraševanja
Koristno
» Devetka.net
» Izbrana spletna orodja
» Izbrani programi
» Zanimivosti
Informacije
» O Učiteljski.net
» Skrbniki
» Avtorji
» Statistika
» Nagradni natečaji
» Pišite Pišite
» Novice RSS RSS

Sodelujemo
Arnes

Arnes

Učiteljska.net gostuje pri Arnesu.
SIO

SIO

Slovensko izobraževalno omrežje
Učiteljska.net » Seznam forumov » Pomoč - potrebujem

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Kombiniran pouk Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Žarnica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 5. jun 06, pon, 20:57
Sporočila: 15

SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 05.06.2006, 21:35    Naslov sporočila: Kombiniran pouk Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Sem razredna učiteljica. Imam nekaj let delovnih izkušenj v OPB-ju, z novim šolskim letom pa grem v kombiniran oddelek, 4. osemletke in 4. devetletke. Do sedaj nimam izkušenj z razredništvom, zato sem kar malo v skrbeh. Trenutno se poučutim, kot bi plavala v oceanu in daleč na okoli ne bi bilo nobene veje, na katero bi se lahko prijela. Kje naj se najprej začnem pripravljati? Če ima kdo s tem kakšne izkušnje, prosim, svetujte, kako naj organiziram delo v razredu.
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Alenka@
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 3. okt 05, pon, 16:31
Sporočila: 188

SporočiloObjavljeno: torek, 06.06.2006, 5:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sama naredim takole:
- dobro pregledam učne načrte posameznih predmetov za oba razreda,
- na kup dam vse učbenike in delovne zvezke, ki jih bom skupaj z učenci uporabljala jeseni,
- če še nimam svojih letnih priprav, jih nekje naprosim ali pa si pomagam s tistimi, ki so v priročnikih,
- s pomočjo vsega gradiva pripravim SVOJO letno pripravo za posamezen predmet, ob tem pa iščem, katere cilje je mogoče izvajati z obema razredoma hkrati (pri SLO in delno tudi pri SPO je takih primerov največ, seveda pa tudi pri vseh vzgojnih predmetih),
- ...
Z dobro letno pripravo se potem lažje posvečaš dnevnemu pripravljanju.
Upam, da ti je ravnatelj na ministrstvu pridobil nekaj dodatnih ur, da boš lahko izvajala pouk z zamikom (učiteljice v kombiniranih oddelkih si v veliko primerih pripravimo urnik tako, da je mogoče izvesti čim več ur samostojno - ne v kombinaciji; učenci enega razreda pridejo k pouku eno uro kasneje, potem pa ostanejo pri pouku eno uro dlje, odvisno, kateri razredi so kombinirani). Sicer se tako marsikaj postavi na glavo (izvajanje DOP, DOD, ID), a te ure so res dobrodošle.
Boš poučevala na podružnični šoli? In koliko učencev boš imela v posameznem razredu? Kako bo potekalo poučevanje angleščine?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Žarnica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 5. jun 06, pon, 20:57
Sporočila: 15

SporočiloObjavljeno: torek, 06.06.2006, 11:34    Naslov sporočila: Še o kombiniranem pouku Odgovori s citatom

Draga Alenka, hvala z odgovor.
Poučevala bom na podružnični šoli. Imela bom 20 učencev: 10/10. Na šoli je bila do sedaj praksa, da je učitelj v kombiniranem pouku dobil nekaj dodatnih ur. Ne vem pa, kako bo to prihodnje leto. Angleščino bo poučeval drug učitelj.Ali lahko poveš kaj več o zamaknjenem poučevanju?Kako naj sestavim urnik?Kaj je boljše, dati skupaj isti predmet ali ne?Imaš kakšne izkušnje s 4.devetletke?
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Alenka@
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 3. okt 05, pon, 16:31
Sporočila: 188

SporočiloObjavljeno: torek, 06.06.2006, 17:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem še poučevala 4. devetletke. Imela sem tele kombinacije: 3./4. (8-letka), 2./4. (8-letka), 1. (9-l.)/1. (8-l.), 2. (9-l.)/2. (8.-l), letos pa 3. (9-l.)/3. (8.-l). Naslednje leto bom prvič v samostojnem - 3. razredu.
No, če so do sedaj pri vas imeli dodatne ure, bodo tudi jeseni.
Pri vzgojnih predmetih bi si sama preveč otežila delo, če bi jih kombinirala z drugimi, zato imej te skupaj, delo boš pa diferencirala glede na zahteve učnih načrtov.
Sama najraje kombiniram isti predmet, to se mi najbolje obnese, čeprav sem načrtno poskušala tudi drugače (že z urnikom). Kadar se sproti pokaže, da je delo lažje izvesti s kombiniranjem različnih predmetov, to pač naredim (urnik je po dnevih dokaj "zabetoniran", saj gre za 4. razred, toda znotraj dneva se pa ni treba tako strogo držati "uradnega" urnika). So pa nekatere kolegice, ki jim zelo ustreza kombinacija različnih predmetov - tu jih popolnoma podpiram, saj so učenci 4. razredov že toliko samostojni, da je mogoče izvajati več indirektnega dela kot pri mlajših. Svetujem ti, da nekaj časa delo izvajaš na en način, potem poskusi še drugega, nato pa ugotovi, kako tebi najbolje "leži".
Zamik je pa takle (ne morem ti napisati urnika, ni tabel, lahko ti pa kak primerek pošljem) - navajam samo kot primer za 3. razred za en dan:
1. ura: MAT (9-l.)
2. ura: SLO (9-l.)/SLO (8-l.)
3. ura: GVZ (9-l.)/GVZ (8-l.)
4. ura: SPO (9-l.)/SND (8-l.)
5. ura: MAT (8-l.)
Malce problematično je, ker morajo biti učenci enega razreda "na čakanju", a tudi to se da rešiti.
Še reklama (upam, da Nataša ne bo huda).
Oglasi se še na http://www.drustvouciteljevpodruznicnihsol.si/. Tu ima svoj spletni portal Društvo učiteljev podružničnih šol. Nisem naredila še prevelikega "pompa", ker le začasno gostujemo in se bojim, da se bo še kaj podrlo, preden bomo postavili vse, kot je treba. Tam je forum še prazen, ker je čisto nov, a je namenjen prav klepetu o podružničnih šolah in kombiniranih oddelkih. Je pa res, da ni nič narobe, če za nas slišijo tudi kolegi iz samostojnih oddelkov, zato nič hudega, če gre debata tule naprej.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: sreda, 07.06.2006, 7:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nataša ni huda, Nataša je NAVDUŠENA Zelo srečen Zelo srečen Zelo srečen
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Žarnica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 5. jun 06, pon, 20:57
Sporočila: 15

SporočiloObjavljeno: sreda, 07.06.2006, 11:20    Naslov sporočila: Kombiniran pouk Odgovori s citatom

Nisem še slišala za forum podružničnih šol. Kako je tam? Se tam tudi lahko tako pogovarja?
Sicer pa me zanima, kako je najbolj smiselno napraviti LDN za vzgojne predmete. Malo sem že gledala učne načrte (npr.glasbene vzgoje), vendar se teme prav nič ne ujemajo. Kako naj si pripravim LDN za kombinacijo pri vzgojnih predmetih?
Druga moja skrb so roditeljski sestanki. Kako jih je najbolje pripraviti, skupaj ali posebej? Kako naj izpeljem prvi roditeljski sestanek? Glede na to, da so ti otroci in starši že vajeni kombinacije, kaj naj jim povem na prvem rod.sest.? Kaj starše najbolj skrbi, katera vprašanja mi lahko postavijo?
Obstaja kje kakšen model priprave za kombiniran pouk?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Alenka@
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 3. okt 05, pon, 16:31
Sporočila: 188

SporočiloObjavljeno: petek, 09.06.2006, 5:40    Naslov sporočila: Re: Kombiniran pouk Odgovori s citatom

Žarnica je napisal/a:
Nisem še slišala za forum podružničnih šol. Kako je tam? Se tam tudi lahko tako pogovarja?

Navedla sem ti spletno stran: http://www.drustvouciteljevpodruznicnihsol.si/
Citiram:
Sicer pa me zanima, kako je najbolj smiselno napraviti LDN za vzgojne predmete. Malo sem že gledala učne načrte (npr.glasbene vzgoje), vendar se teme prav nič ne ujemajo. Kako naj si pripravim LDN za kombinacijo pri vzgojnih predmetih?

Ne glej tem, glej cilje, delovne zvezke pa daj stran, ker te pri prvih pripravah zavajajo (so prevec didaktično izdelani, kar za kombinacijo ni dobro). Pri GVZ beri glasbenorazvojne dosežke, pa boš videla tisto glavno, kar jih moraš naučiti (zdajle ne utegnem o podrobnostih) - znebila se boš "navlake" v učnih načrtih in svoji glavi in glavah nekaterih. Potem pa učenci naj nimajo delovnih zvezkov, ker boš težko usklajevala dva različna kompleta, pač pa sama pripravljaj potrebno gradivo, seveda s pomočjo vsega, kar je na tržišču. Podobno pri vseh vzgojnih.
Citiram:
Druga moja skrb so roditeljski sestanki. Kako jih je najbolje pripraviti, skupaj ali posebej? Kako naj izpeljem prvi roditeljski sestanek? Glede na to, da so ti otroci in starši že vajeni kombinacije, kaj naj jim povem na prvem rod.sest.? Kaj starše najbolj skrbi, katera vprašanja mi lahko postavijo?
Obstaja kje kakšen model priprave za kombiniran pouk?

O roditeljskem pa drugič, hitim na športni dan Nasmeh
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Žarnica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 5. jun 06, pon, 20:57
Sporočila: 15

SporočiloObjavljeno: petek, 09.06.2006, 15:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Čeprav prej sploh niem vedela, da obstaja učiteljski forum, mi sedaj sploh ni žal, da sem se prijavila. Že tri mesece vem, da bom drugo leto učila kombinacijo in ves ta čas sprašujem, pa vendar mi do sedaj še nihče ni povedal tako nazorno in tako preprosto, kako in kje naj se sploh lotim stvari. Zato, draga Alenka, hvala, ker si vzameš čas. Upam, da boš našla še kaj časa in mi odgovorila še na druga vprašanja.
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: petek, 09.06.2006, 16:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Žarnica je napisal/a:
Čeprav prej sploh niem vedela, da obstaja učiteljski forum, mi sedaj sploh ni žal, da sem se prijavila. Že tri mesece vem, da bom drugo leto učila kombinacijo in ves ta čas sprašujem, pa vendar mi do sedaj še nihče ni povedal tako nazorno in tako preprosto, kako in kje naj se sploh lotim stvari. Zato, draga Alenka, hvala, ker si vzameš čas. Upam, da boš našla še kaj časa in mi odgovorila še na druga vprašanja.
LP


POVEJ NAPREJ!
Več kot nas bo, več si bomo lahko pomagali! In Alenka, hvala tudi z moje strani!
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Alenka@
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 3. okt 05, pon, 16:31
Sporočila: 188

SporočiloObjavljeno: petek, 09.06.2006, 18:31    Naslov sporočila: Re: Kombiniran pouk Odgovori s citatom

Cool
Evo, nadaljevanje ...

Citiram:
Druga moja skrb so roditeljski sestanki. Kako jih je najbolje pripraviti, skupaj ali posebej? Kako naj izpeljem prvi roditeljski sestanek? Glede na to, da so ti otroci in starši že vajeni kombinacije, kaj naj jim povem na prvem rod.sest.? Kaj starše najbolj skrbi, katera vprašanja mi lahko postavijo?

Pri nas imamo roditeljske sestanke skupaj - torej oba oddelka (ali vsi 4 razredi, kakor hočeš - običajno imamo v obeh oddelkih velik del istih staršev). Pripravi in vodi jih vodja šole.
Na prvem sestanku starše seznanimo z organizacijo pouka (učitelji, število učencev), predstavimo letni delovni načrt šole (načrtovani dnevi dejavnosti, predvideni finančni prispevek staršev za izvedbo teh dni skozi celo leto ...), pod točko razno pa jih opozorimo na stvari, ki se sicer ponavljajo, a nanje radi pozabimo (skrb za šolske potrebščine in pomoč otroku pri delu za šolo, pravočasno spanje, možnost regresirane malice, učbeniški sklad, ...).
Na drugem sestanku je odvisno od potreb kratek skupen uvod, nato pa lahko vsaka učiteljica pripravi za "svoje" starše tisto, za kar meni, da bi bilo dobro (razdelimo se v dve učilnici in pri vsaki učiteljici se zberejo "njeni" starši).
Na tretjem sestanku imamo odprto učno uro ali pa delavnico za učence in starše - tudi tokrat po oddelkih.
Možnosti je več.

Citiram:
Obstaja kje kakšen model priprave za kombiniran pouk?

Laughing Kako da ne!
Lahko ti predstavim kakšno zares zakomplicirano pripravo Rolling Eyes Confused pa vse do take, na kateri komajda kaj piše Embarassed. Aja, a misliš dnevno ali letno?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Žarnica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 5. jun 06, pon, 20:57
Sporočila: 15

SporočiloObjavljeno: petek, 09.06.2006, 20:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Z veseljem bi pogledala oba tipa priprave.Mislila sem na dnevno, če pa je kaj pokazati še na letni, pa mi bo to seveda prav prišlo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Alenka@
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 3. okt 05, pon, 16:31
Sporočila: 188

SporočiloObjavljeno: sobota, 10.06.2006, 8:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za zacetek si izposodi didaktični priročnik Kombinirani pouk včeraj, danes, jutri. Avtorica je Fani Nolimal, pri pisanju pa so sodelovale odlične učiteljice praktiki. Tam imaš tudi primere priprav, morda boš ob branju začutila vrednost in zahtevnost dela v kombiniranem oddelku.
V Katalogu
Škoda, da tukajle pišem samo jaz, kot da sem vso učenost "požrla". Imam namreč kopico kolegic, učiteljic, ki že vrsto let zelo uspešno poučujejo na podružničnih šolah. Vzpodbujam jih, naj se oglasijo, a je čas za dodatne obremenitve najbrž res manj primeren.
V Katalogu programov nadaljnjega izobraževanja je bilo za letošnje šolsko leto razpisan program kombinirani pouk v teoriji in praksi. Povprašaj na Zavodu za šolstvo (dr. Fani Nolimal), ali ga predvidevajo razpisati tudi naslednje leto; ona ti bo tudi predlagala, na koga se obrni za več informacij.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Alenka@
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 3. okt 05, pon, 16:31
Sporočila: 188

SporočiloObjavljeno: sobota, 10.06.2006, 8:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aja, za priprave pa moram malo pobrskati po računalniku, pa ti kaj pošljem. Če prej ne, takoj ko bo tale "gonja" s spričevali za nami . Sad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: sobota, 10.06.2006, 9:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lahko prosim, da bi priprave, ko jih boš našla, objavila (da bodo na razpolago tudi drugim)?
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
jablana
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 31. mar 06, pet, 21:57
Sporočila: 232
Kraj: Maribor

SporočiloObjavljeno: torek, 18.07.2006, 19:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Beremo in nam je zanimivo. res končno nekaj brez olepševanja in konkretno.
LP Mirjana
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Učiteljska.net » Seznam forumov » Pomoč - potrebujem Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
V tem forumu ne moreš dodajati novih tem
V tem forumu ne moreš odgovarjati na teme
V tem forumu ne moreš urejati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš brisati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš glasovati v anketi
Na vrh
Bottom left graphics Učiteljska.net © 2003, 2004 Nataša
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional
Bottom right graphics