PREVERI SVOJE ZNANJE IZ NARAVOSLOVJA

KAMNINE

Zapolni vsa prazna polja, nato pritisni na gumb "Preveri", da preveriš svoje odgovore. Z uporabo gumba "Pomoč" dobiš črko. Ta gumb uporabi v primeru odgovorov, ki ti delajo preglavice. Prav tako lahko klikneš na "Namig" gumb za namig. Vedi pa, da v primeru uporabe Pomoči ali Namiga izgubljaš točke!
   šibkejši      apnenec      magmatske      marmor      metamorfne      predre      preperevajo      skorje      usedanjem      vezivom      višja   
Kamnine glede na nastanek delimo v tri skupine. Najstarejša skupina so kamnine. Magmatske kamnine delimo tudi glede na to, kje se je magma strdila. Globočnine nastanejo, kadar magma otrdi že v notranjosti zemeljske , kjer je visok tlak. Kadar magma površje in otrdi, nastanejo predornine. Sedimentne kamnine se že po videzu ločijo od ostalih kamnin, saj nastanejo z delcev. Kamnine predvsem zaradi različnih vremenskih razmer . Nastanejo manjši delci, ki jih po navadi voda spira in odnaša. V jezerih in morjih se v delih, kjer je tok , delci usedajo in nalagajo v plasteh. Usedline se z , kot je npr. glina, povežejo, sprimejo. Dobimo sedimentne kamnine. Iz sedimentnih in magmatskih kamnin nastanejo kamnine. Ko se sedimentne in magmatske kamnine pomikajo proti notranjosti Zemlje, kjer sta temperatura in tlak , se začenjo spreminjati. Najbolj znana metamorfna kamnina je , ki ga pri nas najdemo na Pohorju. Iz njega izdelujejo predvsem kipe, grobnice, spomenike. Tipična sedimentna kamnina je . Iz njega pridobivamo apno, ki je osnova v gradbeništvu.
Capture_0010 Nov. 26 22.28.jpg