Viri so lahko ponarejeni.

Prebiraj besedilo iz učbenika Raziskujem preteklost. Nekaterim besedam se je malce zmešalo ali pa so priletele iz druge zgodbe.

Poišči jih, klikni in jih popravi.

Vsi zgodovinski viri niso enako . Najbolj zanesljivi so viri, malo manj pa viri. lev.jpg Vedeti moramo, da vse kar je , ne moremo sprejeti za resnično. Računovodska poročila so verjetno , ljudske pa niso nujno resnične. posameznih bitk in lahko vsebujejo številke udeležencev, zato da bi vladarji poudarili pomen . Poleg tega so isti dogodek različna opisovala različno.
Zato je pri posameznega dogodka potrebno različne vire, ki so na voljo. Še posebej moramo biti pri ustnih virih, ki veljajo za najmanj zanesljive. Sami niso dovolj za razjasnitev določenega dogajanja v .
Book.jpg
so se pojavili že v preteklosti, poznamo pa jih tudi danes . za ponarejanje so največkrat povezani s pridobivanjem koristi. V preteklosti so si želeli na ta način zemljišče ali grad, danes pa je glavni cilj ponarejevalcev predvsem . Pri ugotavljanju, ali gre za ponaredek ali ne, so nam na voljo različne , s katerimi ugotavljamo starost zgodovinskih virov. mesto.jpg
V preteklosti so našli mnoge ponaredke; na primer leta 2000 so v Pakistanu našli ,ovito v egipčanskem stilu in položeno v krsto, okrašeno s pisavo. Mumija naj bi bila stara 2600 let.
Vir: Helena Verdev, Raziskujem preteklost 6, Ljubljana, Rokus 2008