Učiteljska.net Prijava
Prijava
Včlanite se
Včlanite se
Spletna zbornica
Spletna zbornica
Devetka.net
Devetka.net
 
Kazalo
Spletna zbornica
» Iskanje
» Prijava za pregled zasebnih sporočil
» Tvoja podoba
» Seznam članov
» Skupine uporabnikov
» Pomoč
Učna gradiva
» Iščite
» Pregled povpraševanja
Koristno
» Devetka.net
» Izbrana spletna orodja
» Izbrani programi
» Zanimivosti
Informacije
» O Učiteljski.net
» Skrbniki
» Avtorji
» Statistika
» Nagradni natečaji
» Pišite Pišite
» Novice RSS RSS

Sodelujemo
Arnes

Arnes

Učiteljska.net gostuje pri Arnesu.
SIO

SIO

Slovensko izobraževalno omrežje
Učiteljska.net » Seznam forumov » Kako iščem svoj sir v labirintu šolstva

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
17. Tedensko preverjanje znanja (PZPT)
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Razredničarka Miša
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 24. nov 07, sob, 0:01
Sporočila: 193
Kraj: Slovenska devetletka

SporočiloObjavljeno: sreda, 09.01.2008, 21:22    Naslov sporočila: 17. Tedensko preverjanje znanja (PZPT) Odgovori s citatom

Moji učenci od tistega »črnega ponedeljka« dalje redno rešujejo preverjanja znanja preteklega tedna (PZPT).

Ko je na urniku predmet, katerega tisti dan preverjamo, se takoj ob zvonjenju, brez mojih navodil, presedejo tako, da se ne motijo t.j. ne morejo prepisovati in se na pisanje pripravijo.

Kako pripravim preverjanja?
Kratka preverjanja znanja sestavljajo naloge in vprašanja iz najpomembnejših vsebin posameznega predmeta preteklega tedna.
Zajemajo torej le najpomembnejše iz vsebin, ki smo jih spoznavali pri pouku teden dni prej. Učenci morajo snov poznati in razumeti, če želijo ustrezno rešiti naloge. Naloge so zastavljene tako, da jih učenec, ki zna, reši prej kot v 5 minutah. Za reševanje imajo največ 10 minut časa. Večina jih odda prej!

Za boljšo predstavo - primer PZPT za enega od minulih tednov… Wink

Preverjanje mi oddajo in jaz ga do naslednje učne ure predmeta popravim. Preverjanje nato »ocenim« s pomočjo treh stopenj: dosega, delno dosega in ne dosega.
Za popravljanje vključno z barvanjem obrazkov in beleženje v svoje zapiske potrebujem cca. 30 minut.

Legenda »ocen«:
Crying or Very sad modre barve: »Modri ve in hitro dopolni svoje znanje!« Včasih se hecamo in rečemo: » Preganja te učna policija!«
Confused oranžne barve: »To še ni to, še malo…«
Zelo srečen rumene barve: »To je to! Znam.«

Kljub temu, da so ocene pobarvani obrazki, učencem ni vseeno, kakšnega dobijo, zato so se začeli učiti sproti! Pretiravala bi, če bi trdila, da vsi, večina pa vendarle.

Barve uporabljam predvsem za boljšo preglednost v mojem zbirniku. Vanj vpišem število doseženih točk in jih pobarvam z označevalcem teksta,
prav tako storim tudi na preverjanjih pri učencih: rumena, oranžna in modra. Na tak način že z bežnim pogledom na zbirnik hitro ugotovim pri katerem učencu gre za večje težave in pri kom zgolj za manjšo vrzel v znanju pa tudi, katere vsebine so problematične. Tako potem lahko načrtujem, kje moram nameniti večjo pozornosti pri utrjevanju in ponavljanju znanja.

Vendar to ni največja prednost PZPT. Pomembnejše je nekaj drugega! O tem pa več v mojem naslednjem zapisu.

Prav lep pozdrav!
_________________
Razredničarka Miša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pikapokica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 3. jul 07, tor, 4:53
Sporočila: 70

SporočiloObjavljeno: sobota, 12.01.2008, 12:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Videla sem, da to PZPT potem, ko je popravljeno, podpišejo starši. Do katerega razreda pa starši podpisujejo šolske zadeve? Spomnim se, da smo jih mi kar dolgo domov nosili v podpis, vendar na naši šoli tega nihče, razen razredne stopnje, ne dela več. Ko sem jaz hodila v šolo, smo pri določenih predmetih zadeve nosili domov podpisat menda še v 7. razredu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Razredničarka Miša
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 24. nov 07, sob, 0:01
Sporočila: 193
Kraj: Slovenska devetletka

SporočiloObjavljeno: sobota, 12.01.2008, 12:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zelo srečen , pojma nimam. Verjetno je odvisno od učitelja ali profesorja pa tudi od šole do šole.
Na naši šoli je praksa, da starši podpisujemo vsa preverjanja in ocenjevanja znanja, pa tudi različna obvestila: za roditeljske sestanke, obvestila o dejavnosti otrok ipd. Moja Tavelika npr. je v 8. razredu pa še vedno podpisujemo vsa preverjanja in ocenjevanja in kolikor vem se to pričakuje tudi v 9. razredu Rolling Eyes .

Res pa je, da nekateri učenci, neglede na starost in razred, redno "pozabijo", da morajo starši podpisati. Izgovorov je precej. Izgovarjajo se, da staršev ni bilo doma pa da niso hoteli podpisati pa niso imeli nobenega svinčnika Laughing in podobno. Starše na roditeljskih sestankih in govorilnih urah opozarjamo, da pričakujemo podpis in večinoma se tega držijo. No, nekateri težko razumejo, da je to potrebno in da "kazen": "Take ocene pa ne podpišem!" ni primerna. Ampak to je že druga zgodba Crying or Very sad !

Torej praviloma pričakujemo podpise od začetka do konca osnovne šole Wink

Lep dan
_________________
Razredničarka Miša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pikapokica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 3. jul 07, tor, 4:53
Sporočila: 70

SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 14.01.2008, 15:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Danes sem ugotovila, da bi mogoče mi pisali po vsaki temi - ko s temo zaključimo, pišemo, potem pa gremo na novo. To sicer potem ne bo več tedensko preverjanje, samo bo pa najbrž vseeno boljše kot nič, ker se zdaj do testa ne učijo čisto nič, potem pa sta tista dva dneva premalo.

Kaj misliš, bi delovalo? Najbolje, da preverim sama, ne Zelo srečen
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Razredničarka Miša
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 24. nov 07, sob, 0:01
Sporočila: 193
Kraj: Slovenska devetletka

SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 14.01.2008, 16:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zelo srečen zelo se strinjam s tabo. Morda, ne vem! Najbolje, da preizkusiš... Potem pa nam le sporoči, če se obnese.

Čeprav me malo skrbi, da boš pristala pri klasičnih preverjanjih, ob zaključenem sklopu. Učenci se spet ne bodo učili sproti ampak ob koncu teme ali sklopa Sad
Morda se bo celo nabralo preveč snovi, da bi jo lahko kar takole na hitro preverjala. Naj ne bodo preverjanja zaradi preverjanj ampak naj "prisilijo" učence, da se sproti učijo!

No, nemščina ni ravno moj predmet... Vendar v tem trenutku razmišljam takole.
Kaj če bi npr. vsak teden pisali besede, ne vem npr. 15 in tisto slovnično zadevo, ki se v temi pojavi? Pomen besed morajo itak vedno poznati, besede pomembnejše ali težje ali pa enostavno tiste, ki si jih ne zapomnijo, lahko vključiš večkrat! Kaj meniš?

Bistveno je, da se učenci učijo sproti, znajo in če to rešijo v 3 minutah toliko bolje.

Lep pozdrav
_________________
Razredničarka Miša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pikapokica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 3. jul 07, tor, 4:53
Sporočila: 70

SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 14.01.2008, 16:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, pa res Nasmeh Hvala za idejo, je res boljša Nasmeh Dobro, da sem "odkrila" učiteljska.net Zelo srečen
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Razredničarka Miša
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 24. nov 07, sob, 0:01
Sporočila: 193
Kraj: Slovenska devetletka

SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 14.01.2008, 17:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Laughing , a ni fino, ko lahko takole skupaj razmišljamo?!
Meni se tudi zdi, da je Učiteljska.net pravi balzam za učiteljsko dušo...

Se beremo!
_________________
Razredničarka Miša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pikapokica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 3. jul 07, tor, 4:53
Sporočila: 70

SporočiloObjavljeno: nedelja, 10.02.2008, 10:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Takole, jutri pišemo tretji PZPT.

Testiram učence, ki se učijo tuji jezik prvo leto, kar pomeni, da (z redkimi izjemami) znanje "pridobivajo" od mene - za ta razred sem se odločila ravno zato, ker se jezika še niso učili, ker sem jaz tista, ki jih uči čistih osnov in tako lažje vem, kaj naj bi znali in kaj ne, kot če bi se že učili pri drugem učitelju kakšno leto pred mano.

Rezultati? Hja, pri večini nekaj srednjega, čisto malo jih je "najboljših", kar nekaj pa jih je med precej šibkimi. Odločila sem se tudi, da preverjanje nesejo domov v podpis. Podpise sicer dobim nazaj, a nič kaj ne kaže, da se starši "sekirajo" glede rezultatov Confused Bomo videli v prihodnje Nasmeh
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Razredničarka Miša
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 24. nov 07, sob, 0:01
Sporočila: 193
Kraj: Slovenska devetletka

SporočiloObjavljeno: nedelja, 10.02.2008, 11:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zelo srečen tudi pri meni so podobni rezultati. Gre pač za preverjanje... PZPT je tako zgolj informacija otroku, da vsebino zna ali razume oz. da mora svoje znanje še dopolniti, staršem pa, česa njihov otrok še ne zna. Ne gre za to, da bi se moral zaradi tega kdo obremenjevat Laughing. Upam si trditi, da so se pri meni zbudili le tisti učenci, ki imajo doma nadzor in spodbude, pri ostalih pa ni pretirano občutnih sprememb. So pa rezultati PZPT dobro izhodišče za nadaljnje vodenje pouka in organizacijo dopolnilnega pouka.
Lahko pa potrdim, da pri končnem ocenjevanju znanja pri predmetih, kjer izvajam PZPT ni bilo negativne ocene, iz česar sklepam, da so se kljub vsemu, ko je bilo treba znanje dokazati, s pomočjo teh preverjanj naučili dovolj za pozitivno oceno.

Lep pozdrav
_________________
Razredničarka Miša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Učiteljska.net » Seznam forumov » Kako iščem svoj sir v labirintu šolstva Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
V tem forumu ne moreš dodajati novih tem
V tem forumu ne moreš odgovarjati na teme
V tem forumu ne moreš urejati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš brisati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš glasovati v anketi
Na vrh
Bottom left graphics Učiteljska.net © 2003, 2004 Nataša
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional
Bottom right graphics