Učiteljska.net Prijava
Prijava
Včlanite se
Včlanite se
Spletna zbornica
Spletna zbornica
Devetka.net
Devetka.net
 
Kazalo
Spletna zbornica
» Iskanje
» Prijava za pregled zasebnih sporočil
» Tvoja podoba
» Seznam članov
» Skupine uporabnikov
» Pomoč
Učna gradiva
» Iščite
» Pregled povpraševanja
Koristno
» Devetka.net
» Izbrana spletna orodja
» Izbrani programi
» Zanimivosti
Informacije
» O Učiteljski.net
» Skrbniki
» Avtorji
» Statistika
» Nagradni natečaji
» Pišite Pišite
» Novice RSS RSS

Sodelujemo
Arnes

Arnes

Učiteljska.net gostuje pri Arnesu.
SIO

SIO

Slovensko izobraževalno omrežje
Učiteljska.net » Seznam forumov » Kako iščem svoj sir v labirintu šolstva

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
8. Je mogoče, da učitelj pride od pouka spočit?
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  

Kakšni prihajate v zbornico od pouka?
Jasno, nikoli utrujen(a)!
0%
 0%  [ 0 ]
Odvisno, kakor kdaj.
0%
 0%  [ 0 ]
Običajno kar utrujen(a), izjemoma spočit(a).
75%
 75%  [ 3 ]
Pogosto ubit(a). V zbornico komaj še pridem.
25%
 25%  [ 1 ]
Skupaj glasov : 4

Avtor Sporočilo
Razredničarka Miša
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 24. nov 07, sob, 0:01
Sporočila: 193
Kraj: Slovenska devetletka

SporočiloObjavljeno: sreda, 19.12.2007, 16:44    Naslov sporočila: 8. Je mogoče, da učitelj pride od pouka spočit? Odgovori s citatom

Ves čas, pravzaprav že od študija dalje poslušam in berem v strokovni literaturi, da moramo učitelji delati doma, v šoli pa naj delajo, da ne rečem garajo, učenci. Učitelj mora priti iz razreda spočit. Krasno, vendar sem 100% prepričana, da učenci tega ne vedo!!!
Vedno sem si želela, da bi tako bilo v mojem razredu, a mi ni nikoli uspelo. Razbijala sem si glavo in se grizla? Kaj delam narobe?! Očitno je nekje napaka. Jaz delam iz leta v leto vse več, učenci pa vse manj. Kako naj jih »prisilim«, da bodo delali, se učili. Ne za oceno ampak za znanje! Pa saj nisem v šoli zato, da bi jih prosila, naj delajo. Oni pridejo v šolo, da bi se učili, mar ne?!
Včasih bi se najraje usedla v kot in zjokala… vse je brez veze. Jaz sem se trudila in se ure in ure pripravljala na pouk. Pripravljala sem učne liste, didaktične igre, eksperimente, zabavne naloge… Vse zato, da bi bilo učencem pri pouku zanimivo, vendar se to ni zgodilo. Zavijali so z očmi, se nemirno presedali ali pa stokali: »Že spet… Brez veze…A mor´mo?...« »Veste, morate...kaj pa?!« sem odgovarjala in pojasnjevala in utemeljevala zakaj, kako… hkrati pa resno razmišljala, če sem (še) v pravem poklicu.
Na srečo sem ugotovila, da še rada poučujem in so mi le premaknili sir! Teoretična znanja in različne izkušnje sem torej zalila v temelj mojega novega vodenja pouka. Moja mentorica Neuničljiva me je spodbujala in prepričevala, da je pot, o kateri razmišljam, mogoča. Strah me je bilo, skrbelo me je, kaj bom naredila, če pot ni prava zame in moje učence. Prepričati sem se morala, da je temelj mojega pouka trden. In šele potem sem si upala! Kljub temu, da drugi učitelji na šoli ne delajo tako… Svoj način dela v razredu sem temeljito spremenila.
Učenci, in to isti učenci, se zdaj kar naenkrat hočejo učiti. Jaz odkar delam tako, od pouka (običajno) ne odhajam več utrujena. Saj ni za verjet, kajne?! Kako to počnem, pa naslednjič…

Se beremo
_________________
Razredničarka Miša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Kaja
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 18. apr 05, pon, 17:18
Sporočila: 225
Kraj: Slovenj Gradec

SporočiloObjavljeno: sreda, 19.12.2007, 20:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prosim, čimprej mi predstavi ta nov način dela (brez eksperimentov, zabavnih nalog, učnih listov ...), da ne bom več utrujena.
Lp od KJ
_________________
Lp od Kaje
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Razredničarka Miša
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 24. nov 07, sob, 0:01
Sporočila: 193
Kraj: Slovenska devetletka

SporočiloObjavljeno: sreda, 19.12.2007, 21:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaja je napisal/a:
Prosim, čimprej mi predstavi ta nov način dela (brez eksperimentov, zabavnih nalog, učnih listov ...), da ne bom več utrujena.
Lp od KJ


Vsekakor bom opisala, kako delam in to lepo po vrsti. Od prvih uspehov do vmesnih polomov, od tega s čim sem začela, kako napredujem pa s čim imam težave oz. kako jih premagujem. Predlagam pa, tebi in vsem drugim, ki jih to zanima, za vmesni čas, dokler na najdem časa za pisanje t.j. vsaj do bližajočih praznikov, prelet literature, ki sem jo navedla v predhodni temi Exclamation
Bojim pa se, da me nisi čisto prav razumela. Učne liste, zabavne naloge, eksperimente in še marsikaj še vedno pripravljam, pravzaprav imam priprave doma še več Wink Torej ti pedagoških dni brez utrujenosti ne morem zagotoviti Laughing . Lahko pa ti garantiram, da v službo prihajam z večjim veseljem in se iz nje vračam manj izčrpana, kot v preteklosti. Bo to zadostovalo?

Lep pozdrav vsem
_________________
Razredničarka Miša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Kaja
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 18. apr 05, pon, 17:18
Sporočila: 225
Kraj: Slovenj Gradec

SporočiloObjavljeno: četrtek, 20.12.2007, 6:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se že veselim. Literaturo pa bom tudi vzela v roko. Brala sem Glasserja in mi je bila všeč realitetna teorija oz. teorija izbire.
Lp od KJ
_________________
Lp od Kaje
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Razredničarka Miša
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 24. nov 07, sob, 0:01
Sporočila: 193
Kraj: Slovenska devetletka

SporočiloObjavljeno: petek, 21.12.2007, 14:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdaj torej ne obupujem več! Vsekakor se še vedno kar krepko pripravljam na pouk, da ne bo pomote, pravzaprav porabim zdaj še nekaj več časa za pripravo na pouk, v šoli pa ne izgorevam več. Po prvih mesecih takega dela in rezultatih se zdi, da sem našla svojo prvo sirovo postajo, ki mi omogoča, da sem s svojim delom zadovoljna in v njem spet uživam. Vendar še vedno vohljam po labirintu, saj hočem najti zadostno zalogo za dalj časa.
Naj zdaj pa, končno kajne?, le na hitro predstavim, kako poteka vsakdanji pouk v Mišinem razredu…
Učencem zjutraj preprosto povem, kaj od zahtevanih t.j. predpisanih učnih vsebin jim tistega dne ponujam. Oni to naredijo ali pa tudi ne. Kakor želijo, nič več jih ne silim!
Končno sem namreč ugotovila, saj ne morem verjeti, da sem za to potrebovala toliko časa, da tudi pri pouku velja splošno dejstvo:»Nikogar ne moremo prisiliti, da se bo učil, če tega noče!« Če prevedem: naenkrat se mi je posvetilo, da tudi pri frontalnem delu nikoli vsi učenci ne poslušajo in ne delajo. Rezultat tega je, da zdaj mnogo manj govorim vsem naenkrat in učencev ne posiljujem več s splošno razlago, frontalni pouk sem zmanjšala na minimum. Zakaj? Razlog za mojo odločitev je neverjetno preprost. Prepričala sem se, da moje razlage nekateri učenci sploh ne potrebujejo, saj znajo sami pogruntati kam pes taco moli, drugim je taka razlaga, namenjena vsem, prezahtevna-nerazumljiva, tretjim pa se v tistem trenutku pravzaprav ne ljubi poslušati... Kdo potem sploh posluša in komu razlagam? Zato razlago pustim za takrat, ko jih ta zanima!
Moji učenci vedo, da bodo morali znati, kar sem jim ponudila, ko bomo preverjali in ocenjevali znanje. Pot učenja lahko izberejo sami. Lahko delajo in se učijo sami, v paru ali skupini. Zavedajo se, da jim bom pri učenju vedno pomagala, če bodo to želeli in pomoč potrebovali. In takrat, ko me za razlago prosijo, jo seveda dobijo. Ne moreš verjeti, kako pozorno poslušajo razlago takrat, ko jih zanima! Zavedajo se, da je njihova odločitev in odgovornost, kaj bodo naredili in kako se bodo naučili.
Verjemite ali ne, učenci so nad takšnim načinom dela navdušeni.
Delajo in se učijo, jaz pa jim pri tem samo pomagam. Seveda pa je treba učencev tega naučiti. Vas zanima, kako to delam(o)? Vsekakor sem vam pripravljena to zaupati, bi bilo pa lepo vedeti, če vas sploh zanima.

Lepo vas pozdravljam!
_________________
Razredničarka Miša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Kaja
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 18. apr 05, pon, 17:18
Sporočila: 225
Kraj: Slovenj Gradec

SporočiloObjavljeno: petek, 21.12.2007, 15:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Z zanimanjem berem tvoje trditve. Sicer se ne morem pohvaliti, da vedno učim tako kot ti, sem pa res, po obilni pripravi doma, izvedla uro matematike - urjenje poštevanke in so učenci delali samostojno 100/h, sposobni vodje (tisti, ki mi ponavadi kravžljajo živce med mojo razlago) so prevzeli "moje" delo in urejali tempo svojih v skupini, pregledovali, ... Bila sem zadovoljna in kot ti praviš spočita, da nisem verjela, da je to mogoče. Bila sem vodja petim učencem, ki imajo še velike težave, jih vzpodbujala, ostali so po napisanih navodilih delali sami.
Kaj pravzaprav hočem povedati, da me zanima, kako to poteka pri ostalih urah (preizkusila sem delo pri SPO - ker je bil začetek, malo manj uspešno, pri MAT sem že pripravila tako, da sem bila po sami uri spočita). To bi si želela vedno. Prosim, napiši. Dala si mi nov zalet in kar vidim, kako bo sedaj pri SPO-ju, ko bomo jemali novo snov - vendar me zgleda čaka veliko dela - popoldanskega. Pa tvoje pomoči!
LP do KJ
Upam, da ne boš imela počitnic na učiteljski.
_________________
Lp od Kaje
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Razredničarka Miša
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 24. nov 07, sob, 0:01
Sporočila: 193
Kraj: Slovenska devetletka

SporočiloObjavljeno: petek, 21.12.2007, 16:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Laughing Kakšnih počitnic!?! No, šalo na stran, vendar vedno pravim(jeziti pa sem se že zdavnaj nehala): "Počitnice imajo otroci, jaz imam pa prisilni dopust!" Nekaterim ljudem je, žal!, treba pojasniti, da imamo učitelji prav toliko dopusta, kot ostalo delovno ljudstvo. Ko jim pojasnim, da moram vse manjkajoče ure oddelati z nadomeščanjem, da se počitnice ne pričnejo 25. junija in končajo 1. septembra pa me samo še začudeno gledajo..."Ja, kaj pa delate, če ni učencev?" Učitelji že vemo, a ne? Ne moreš verjet, koliko ljudi misli, da imamo govorilne ure in roditeljske sestanke celo ekstra plačane:twisted:!!!
Ker je moja družina čisto posebna in mora moj Najdražji, ne glede na praznike, vseeno v službo, ker pri njih ne poznajo vikendov, praznikov in počitnic, celo ne razlikujejo dneva in noči, moji Tamala in Tavelika pa imata že svoje načrte, bom imela jaz veliko več časa, kot med običajnimi dnevi. Torej zagotavljam, da bom imela več časa za pisanje in zato tudi bom! Zdaj, ko sem ugotovila, da najmanj enega, oprosti eno Laughing tema zanima, se bom še posebej potrudila Zelo srečen ...

Se beremo!
_________________
Razredničarka Miša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pikapokica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 3. jul 07, tor, 4:53
Sporočila: 70

SporočiloObjavljeno: petek, 21.12.2007, 17:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi mene zanima, in z velikim zanimanjem prebiram tvoje poti do sira Nasmeh
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Učiteljska.net » Seznam forumov » Kako iščem svoj sir v labirintu šolstva Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
V tem forumu ne moreš dodajati novih tem
V tem forumu ne moreš odgovarjati na teme
V tem forumu ne moreš urejati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš brisati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš glasovati v anketi
Na vrh
Bottom left graphics Učiteljska.net © 2003, 2004 Nataša
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional
Bottom right graphics