Učiteljska.net Prijava
Prijava
Včlanite se
Včlanite se
Spletna zbornica
Spletna zbornica
Devetka.net
Devetka.net
 
Kazalo
Spletna zbornica
» Iskanje
» Prijava za pregled zasebnih sporočil
» Tvoja podoba
» Seznam članov
» Skupine uporabnikov
» Pomoč
Učna gradiva
» Iščite
» Pregled povpraševanja
Koristno
» Devetka.net
» Izbrana spletna orodja
» Izbrani programi
» Zanimivosti
Informacije
» O Učiteljski.net
» Skrbniki
» Avtorji
» Statistika
» Nagradni natečaji
» Pišite Pišite
» Novice RSS RSS

Sodelujemo
Arnes

Arnes

Učiteljska.net gostuje pri Arnesu.
SIO

SIO

Slovensko izobraževalno omrežje
Učiteljska.net » Seznam forumov » Vprašanja strokovnjakom

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
šestletnica obrača številke...
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Gost






SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 08.05.2006, 0:48    Naslov sporočila: šestletnica obrača številke... Odgovori s citatom

Pri naši šestletnici že dolgo opažamo nekatere posebnosti, ki pa so zdaj postale moteče. Že kot triletna punčka je risala glavonožce obrnjene na glavo ali vstran ( skoraj nikoli z nogami navzdol). Potem se je tega nekako priučila. Zelo zgodaj so jo začele zanimati črke ( od 3.5 let naprej), vendar jih je veliko obračala. Ko je pri štirih in pol želela brati, je črkovala - pisati je znala, branje pa je bilo zanjo zelo težko. Seveda smo stvar pustili, saj je bila še majhna, po nasvetu neke učiteljice pa smo jo počasi poskušali navajati na vezanje zlogov. Še vedno je raje tudi dolge besede, kot je npr. HOBOTNICA, črkovala in nato povedala, kaj je prebrala. Zdaj ji vezano branje nekako gre, a vidim, da se muči, večkrat menja ali dodaja črke,... pozna že tudi male tiskane črke, vendar pri branju obvezno menja b in d ter l in j. Velike tiskane črke pa zdaj že tako obvlada, da jih pri pisanju ne obrača več ( razen izjemoma). Glede branja si še ne ženemo k srcu, saj ji v 1. razredu še ni treba brati. Težave so nastopile pri številkah, ki jih je sicer tudi že poznala, vendar jih je v šoli zelo veliko obračala. Zdaj, ko so spoznali že vsa števila do 20, največkrat obrača 6, veliko težav pa ima tudi pri zapisu števil od 12 do 19, saj jih piše: 21, 31, 41, ... kljub temu, da ji učiteljica napiše prvo številko v vrstici, bo ona napisala vse narobe, ali pa najprej prav in potem zradirala in napisala še enkrat vse narobe. Danes je mene želela prepričat, da se 15 piše 51, ker ji je učiteljica v šoli povedala, da se piše od zadaj naprej. Ko sem ji z njenimi zvezki dokazala, da imam jaz prav, je s solzami v očeh rekla: "Mami, nihče drug v razredu ne obrača številk, samo jaz!" Tudi učiteljica je enkrat omenila, da je pri pisnem računanju počasna, ustno pa je hitra.
Sicer je zelo dojemljiv otrok, hitro se uči, dobro pomni, ima posluh za rime, sliši glasove v besedi,... težave pa ima tudi na področju orientacije - vedno mora pomisliti, kje je levo in kje desno, pa čeprav to utrjujemo že od zgodnjih let. Zanima me, ali je lahko vzrok njenih težav lažja oblika disleksije? Kaj mi svetujete?
Mojca
Nazaj na vrh
Gost






SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 17.07.2006, 8:43    Naslov sporočila: ODGOVOR MAMI ŠESTLETNICE Odgovori s citatom

Draga mamica!

Sama sem mamica šestletnice, ki tudi "zmore" vse vrste obračanj, je pa po naravi levičarka. Hkrati sem tudi specialna pedagoginja, ki se v službi srečujem z otroki s podobnimi težavami, kot jih opisujete vi. Za obračanje številk in črk je lahko več razlogov in pri starosti šest let bi lahko šlo tudi le za razvojne težave. Morda bi lahko odgovor našli tudi v razvoju lateralnosti vaše deklice (torej: katera roka je pri njej prednostna, pa katero oko je prednostno itd.).
Ker je iz sporočila razvidno, da vas to kar skrbi, bi vas najprej povprašala, kakšne možnosti imate, da se oglasite na Svetovalnem centru, ali v Mariboru ali v Ljubljani? Če imate to možnost, se mi zdi to najbolj smiselna rešitev. V enem srečanju lahko morda dobite odgovor, zakaj se to dogaja, hkrati pa lahko skupaj pogledamo, kakšne opore lahko nudimo deklici, da bo obračanje črk in številk lahko sama obvladala in to ne bo vplivalo na njeno doživljanje šole. Če te možnosti nimate, lahko kaj rečemo še preko foruma. Lepo pozdravljeni! Alenka
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Učiteljska.net » Seznam forumov » Vprašanja strokovnjakom Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
V tem forumu ne moreš dodajati novih tem
V tem forumu ne moreš odgovarjati na teme
V tem forumu ne moreš urejati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš brisati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš glasovati v anketi
Na vrh
Bottom left graphics Učiteljska.net © 2003, 2004 Nataša
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional
Bottom right graphics