Učiteljska.net Prijava
Prijava
Včlanite se
Včlanite se
Spletna zbornica
Spletna zbornica
Devetka.net
Devetka.net
 
Kazalo
Spletna zbornica
» Iskanje
» Prijava za pregled zasebnih sporočil
» Tvoja podoba
» Seznam članov
» Skupine uporabnikov
» Pomoč
Učna gradiva
» Iščite
» Pregled povpraševanja
Koristno
» Devetka.net
» Izbrana spletna orodja
» Izbrani programi
» Zanimivosti
Informacije
» O Učiteljski.net
» Skrbniki
» Avtorji
» Statistika
» Nagradni natečaji
» Pišite Pišite
» Novice RSS RSS

Sodelujemo
Arnes

Arnes

Učiteljska.net gostuje pri Arnesu.
SIO

SIO

Slovensko izobraževalno omrežje
Učiteljska.net » Seznam forumov » Učitelji začetniki

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
slovenske ljudske pravljice
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
madagaskar
Novopridruženi


Pridružen/-a: 30. mar 09, pon, 18:19
Sporočila: 3
Kraj: ljubljana

SporočiloObjavljeno: nedelja, 12.04.2009, 14:23    Naslov sporočila: slovenske ljudske pravljice Odgovori s citatom

Pozdravček. Mene samo zanima kako učencem v 5 razredu predstavit značilnosti slovenske ljudske pravljice. Zbirko ljudskih pravljic so učenci že prebrali, kot domače branje.
Ker gra za projektno delo in sem učiteljica začetnica, kako bi lahko razporedila in predvsem kakšne dejavnosti bi učencem dala, da bi znali 4 šolsko uro sami napisati svojo tipično slovensko pravljico?
Kaj priporočate?
Hvala in lepo pozdrav. Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: torek, 14.04.2009, 9:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ni bilo še odgovora, zato se vsaj jaz oglašam, čeprav sem že daleč od prakse.
Ne vem, kakšno pomoč pričakuješ ... Kar bom napisala, najbrž že veš, pa ti po nepotrebnem solim pamet ... Ali pa ne - zadrega.

Tudi jaz sem imela projekt ljudskih pravljic in sem ga zastavila tako, da smo potem, ko so prebrali, zastavila najprej debato o tem, kaj se ponavlja, se pogovarjali o posameznih likih (dobrih, slabih, pravljičnih, itd) zgradbah pripovedk. Risali smo like, delali plakate.
Na podlagi vseh teh spoznanj so bili sposobni napisati pravljico s pravljičnimi liki, seveda je treba zastaviti tudi zgradbo pravljice.

Ne vem, če je to kakorkoli v pomoč. Vse je zelo splošno, morda pa potrebuješ kaj bolj konkretnega?
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
madagaskar
Novopridruženi


Pridružen/-a: 30. mar 09, pon, 18:19
Sporočila: 3
Kraj: ljubljana

SporočiloObjavljeno: torek, 14.04.2009, 15:03    Naslov sporočila: ljudske pravljice Odgovori s citatom

Pozdravljena. Hvala za kakršnokoli informacijo v zvezi s tem projektom. V začetnem delu smo se pogovorili o klasičnih in ljudskih pravljicah. Prvo uro sem izvedla tako, da smo prebrali eno pravljico iz zbirke, razložili neznane besede in analizirali besedilo (vsebinska vprašanja). Nato sta dva učenca prebrala svoji pravljici po pripovedi starih staršev in mamic.

2. šolsko uro pripravljam tabelo, s pomočjo katere bodo učenci analizirali (avtor, dogajalni čas, prostor, glavne osebe-opis, stranske osebe, ideja pravljice, živali v pravljici, dogodki ki se ponavljajo, števila) klasično avtorsko pravljico in ljudsko pravljico - izberejo si poljubno pravljico.

3. šolsko uro predlagam delovni list s pomočjo katerega preverim znanje posameznih pravljic iz zbirke za domače branje - NEVEM, kaj bi še!! Morda, kakšna druga rešitev?

4. šolsko uro pišejo učenci svojo ljudsko pravljico z upoštevanjem vseh značilnosti ljudske pravljice. Treba je napisat uvodna dva tri stavka, npr. bla bla bla mravljica se znajde pred vrati (nadaljuj pravljico). In učenec nadaljuje pravljico.
Sem na pravi poti? Bi me kdo dopolnil? Hvala za predloge in dopolnila.
Lep dan.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Učiteljska.net » Seznam forumov » Učitelji začetniki Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
V tem forumu ne moreš dodajati novih tem
V tem forumu ne moreš odgovarjati na teme
V tem forumu ne moreš urejati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš brisati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš glasovati v anketi
Na vrh
Bottom left graphics Učiteljska.net © 2003, 2004 Nataša
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional
Bottom right graphics