Učiteljska.net Prijava
Prijava
Včlanite se
Včlanite se
Spletna zbornica
Spletna zbornica
Devetka.net
Devetka.net
 
Kazalo
Spletna zbornica
» Iskanje
» Prijava za pregled zasebnih sporočil
» Tvoja podoba
» Seznam članov
» Skupine uporabnikov
» Pomoč
Učna gradiva
» Iščite
» Pregled povpraševanja
Koristno
» Devetka.net
» Izbrana spletna orodja
» Izbrani programi
» Zanimivosti
Informacije
» O Učiteljski.net
» Skrbniki
» Avtorji
» Statistika
» Nagradni natečaji
» Pišite Pišite
» Novice RSS RSS

Sodelujemo
Arnes

Arnes

Učiteljska.net gostuje pri Arnesu.
SIO

SIO

Slovensko izobraževalno omrežje
Učiteljska.net » Seznam forumov » Vprašanja strokovnjakom

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Disleksija in poštevanka Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Nuka
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 12. jan 09, pon, 16:25
Sporočila: 10
Kraj: MARIBOR

SporočiloObjavljeno: torek, 13.01.2009, 8:10    Naslov sporočila: Disleksija in poštevanka Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
Sem mamica 8 -letnika z disleksijo. Hodi v tretji razred. Ob manjših težavah, ki smo jih sedaj kar dobro premagovali, so se začele težave z poštevanko in posledično tudi z deljenjem, kjer smo se čisto izgubili. Nikakor si namreč poštevanke ne zapomni in jaz več ne vem kaj naj naredim. Pri snovi je začel že pošteno zaostajati, sprotnemu delu sploh ne sledi. Pri poštevanki sem probala z igro, z logičnim razmišljanjem, z seštevanjem, tudi s kartončki in črnim petrom ki sem jih našla na tej strani, pa ni pomagalo. Zdaj smo pa začeli z drilom, kar mu je pa taka muka, da joka zraven in se bojim, da ne bomo nikamor prišli. Dvojko smo menda ponovili že 100x, pa še zmeraj spusti kakšno število. Mešano pa sploh ne zna. Sedaj se sprašujem, ali se dislektik sploh lahko nauči poštevanko? Glede na to da moj sin še zdaj ne razume pomena "včeraj ali jutri", ali ure, torej težave ima z zaporedjem.
Kako mu naj pomagam?
Hvala in lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: torek, 13.01.2009, 8:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Upam, da se bo kmalu oglasila katera od kolegic, ki ima s tem izkušnje. Drugače pa se morda obrneš na društvo Bravo, pa na Center za pomoč mladostnikom.
Čez 14 dni bo v Ljubljani seminar, izkoristila bom priložnost in povprašala gospoda Juhanta.
Če si iz Ljubljane, bi se morda odločila kar za obisk seminarja?
Čisto nestrokovno pa svetujem, da prenehate s pritiskom, ki stvari le poslabšuje (verjamem, da ste obupani vsi).
Si poskusila s "flash kartami"? So sicer za vso poštevanko do 100, vendar lahko naredimo za vsako posebej, če meniš, da bi lahko kaj pomagalo.
Oglej si nalogo:
http://www.uciteljska.net/ucit_search_podrobnosti.php?id=3669
Vsak dan zelo malo in priporočam, da se uči tako kot pesmico (ima tudi s tem težave?), torej celotno operacijo: enkrat ena je ena, dvakrat ena je dve in ne samo naštevanje rezultatov.
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Nuka
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 12. jan 09, pon, 16:25
Sporočila: 10
Kraj: MARIBOR

SporočiloObjavljeno: torek, 13.01.2009, 9:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
Zahvaljujem se vam za tako hiter odgovor. Ta kviz z poštevanko je super, vendar pri njem ne pride v poštev, ker mešane poštevanke sploh ne zna. Zdaj drilamo komaj dvojko, med tem so ostali učenci že pri sedmici.
Srečujemo se z težavo, ker pri otroku ne vem kako mu pomagati v konkretnih primerih: Na splošno vem, da se dislektiki težko naučijo poštevanko in vsa zaporedja, ampak slej ko prej jo bo moral znati, zato iščem rešitve, kako se jo naj nauči. V šoli mu pomaga tudi spec. pedagoginja, hodi tudi k dopolnilnemu pouku, vendar sta to samo 2 uri tedensko, kar je premalo. Zato moramo dosti delati tudi doma. Upamo, da bo čimprej prišla odločba, sedaj jo čakamo že pol leta...
Smo pa iz Maribora. Kdaj točno bo seminar in kakšna bo tema?

Hvala, lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: torek, 13.01.2009, 9:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Seminar je objavljen na prvi strani in pri Novicah. Maribor je sicer daleč, morda pa bi na tak način prišli v oseben stik z gospodom Juhantom, ki je pravi naslov za take probleme!
Mu bom vsekakor posredovala vaše sporočilo.
Naredila bom kartice za posamezno poštevanko.
MOrda s sličicami?
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Nuka
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 12. jan 09, pon, 16:25
Sporočila: 10
Kraj: MARIBOR

SporočiloObjavljeno: torek, 13.01.2009, 10:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To bi bilo super!!! HVALAA!!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kaja
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 18. apr 05, pon, 17:18
Sporočila: 225
Kraj: Slovenj Gradec

SporočiloObjavljeno: torek, 13.01.2009, 15:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kartice so že objavljene, narejene so v Wordu. Niso zanimive, ker ni sličic, ampak praktične (uporablja jih tudi moja hčerka).

http://uciteljska.net/ucit_search_podrobnosti.php?id=3682&sid=6668de934270cf49d3d9120a486a7969

Dober je tudi kvadrata s poštevanko, s katerim bi si pomagal, tako kot npr. stotični kvadrat pri seštevanju in odštevanju). Meni se zdi bolje, da prav izračuna s pomagalom, kot vsakič narobe.

http://office.microsoft.com/sl-si/templates/TC060900071060.aspx

Mislim, da je pri vas pravi naslov bližnje društvo Bravo, ki vam v svetovalnih centrih pomaga, še bolj pa srečanja s starši otrok dislektikov, ki vam pomagajo s praktičnimi napotki, kako in kaj preživeti šolo.
Tam dobijo otroci različna pomagala, učijo jih strategije učenja, zapomnitve, pomagajo otroku pri iskanju njegovih močnih področij (da ne doživljajo neuspeh za neuspehom) ...

Pokličite v svetovalni center na Gotski (LJ) in se dogovorite za srečanje, še bolje je, da najdete kakšnega v svoji bližini (MB, CE, SG, Gorenjska, KP, MS, NM).

http://www.drustvo-bravo.si/web/index.php?page=Podru_nice_dru_tva

(Obiščite njihovo stran).

Lp od KJ
_________________
Lp od Kaje
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: torek, 13.01.2009, 16:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kartice so zastavljene (do št.3).
Ker je to precej natančno, zamudno in drobnjakarsko delo (meni se že malce feclja Zelo srečen ) lepo prosim koga, ki je zainteresiran, da preveri, če je vse tako, kot je treba.
http://www.uciteljska.net/ucit_search_podrobnosti.php?id=4374
Hvala.
Nadaljevanje sledi jutri.

PS:
še vedno priporočam, da naj se najprej uči kot pesmico (torej popolnoma avtomatično po vrsti) potem šele dril kartice!
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Nuka
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 12. jan 09, pon, 16:25
Sporočila: 10
Kraj: MARIBOR

SporočiloObjavljeno: sreda, 14.01.2009, 8:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se zahvaljujem obema!
Kartice sem zdaj na hitro pogledala, zaenkrat vse štima Wink . Popoldan jih bova še pa z sinom sprobala.
Sem govorila včeraj še s šolsko specialno pedagoginjo, ki je predlagala, da naj poštevanko najprej prepiše, potem mu zakrijem rezultate in prepiše tako da sam izračuna, nato jo sam napiše in izračuna, potem pa še ustno. Za eno bi naj porabili vsaj teden dni. Ima pa čas do konca šolskega leta, da se jo nauči.
Kvadrat iz poštevanke imamo, pa se ne znajde. Problem je tudi s stotičnim kvadratom, ker se ne zna gibati po njem (težave z gor, dol, levo, desno).
Zdaj smo si nekako nastavili cilj, vsak dan 1 uro drila poštevanke, s pavzami seveda. Na računalniku in na papirju. Upam, da bomo napredovali!

Ja, društvo Bravo poznam, preglejujem njihovo spletno stran, saj sem se ravno iz njihove strani znašla tukaj Wink Forum je namreč isti.

Lp, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: sreda, 14.01.2009, 9:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako na hitro:
ena ura je odločno preveč. Če bo učenja za 15 minut vsak dan pod pogojem, da bo zabavno in da bo vsak dan opazen napredek, je to neprimerno več vredno.
Če drugače ne, po pol poštevanke od vsakega števila, po vrsti od 1x... do 5x... -
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: sreda, 14.01.2009, 10:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gospod Juhant mi je posredoval svoje mnenje:
Citiram:
Moj nasvet, ne da bi videl, kako otrok IN mama funkcionirata, je lahko le kratek.

Z učiteljico je treba sprejet dogovor, da fanta ne izpostavlja, dokler ne zmore povedati rezultata. Tudi le 10 sekund trajajoča stiska poglablja težavo.
Dokler ne obvlada, naj nosi s sabo TAKO razpredelnico, na kateri NAJDE pravi odgovor - da lahko SLEDI pouku. Potem imajo dovolj časa , da poiščejo temu otroku primerno pot. Ponavadi ni lahka, ne hitra. Pogosto je vezana na motivacijo bolj, kot si mislimo v času najhujših težav.
Dvajset minut zmore v paketu večina otrok, ki nimajo specifičnih težav. Kako naj 1 uro - čeprav s pavzo - zdrži dislektik? Tisto pavzo samo razmišlja, kako bi se izognil nadaljevanju, ga odrinil... dril ja, a kratek!
Mare Juhant

_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Nuka
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 12. jan 09, pon, 16:25
Sporočila: 10
Kraj: MARIBOR

SporočiloObjavljeno: sreda, 14.01.2009, 10:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Saj se tudi meni zdi 1 ura veliko. Najbrž sem napačno razmišljala, namreč njegovi sošolci se učijo povprečno 15 minut na dan poštevanko, brez disleksije torej. Ker pa dislektik porabi za eno stvar 3x več časa... sem enostavno mislila, da pri nas pride v poštev ena ura... :(
Pa psihologinja nam je rekla, da naj dnevno porabimo vsaj uro časa za učenje - ponavljanje in utrjevanje snovi. Bliža se namreč 4 razred, kjer bo potrebno učenje in je prav, da si delovne navade dobi že sedaj...
Hmm.. včasih sem res že čisto zmedena... :( :(
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: sreda, 14.01.2009, 11:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ena ura učenja ni čisto nič narobe, gre bolj za doziranje.
Branje: 10 minut, poštevanka 10 minut, pa nekaj časa igranje ali razvedrilo, potem pa spet po nekaj minut učenja.
In vidim, da si vzamete veliko časa za delo z njim. Morda bi ga porabili tako, da bi ON učil vas: vam razlagal, kaj kaj pomeni, on naj vas sprašuje. Vi poiščite odgovor v njegovih zvezkih, knjigah. In obratno.
Ker bo na ta način sicer po korakih dobival pozitivne izkušnje, ga ne bo groza dolgega sedenja pred knjigo ali zvezkom z neskončnim številom nalog Zelo srečen
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Nuka
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 12. jan 09, pon, 16:25
Sporočila: 10
Kraj: MARIBOR

SporočiloObjavljeno: sreda, 14.01.2009, 11:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaa, točno. To je dobra ideja, na katero sploh nisem pomislila. Če ga sprašujem in mi potem sam pove odgovore, bom iz tega lahko izluščila, kaj razume in česa ne, pa potem lahko delamo na tistem, česar ne razume..
Bomo probali!
Super, hvala!

A bo imel g. Juhant tudi kakšno predavanje v MB?

Lp, N.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: sreda, 14.01.2009, 11:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Verjetno.
Ga bom ustno pobarala, kako se lahko izve za njegov urnik.
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: sreda, 14.01.2009, 14:45    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako, nalog iz poštevanke je zdaj za cel koš, enostavnih pisanih in preprostih. Prav gotovo boste našli kaj, kar bo odgovarjalo!

http://www.uciteljska.net/ucit_search.php?mode=search&search_niz=Po%9Atevanka&contribute_predmet=0&contribute_tema=0&search_tip=-1&search_za_objavo=-1&search_virus=-1&search_odobreno=-1&search_koticek=-1&contribute_izvor_vrsta=-1[/url]
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Učiteljska.net » Seznam forumov » Vprašanja strokovnjakom Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
V tem forumu ne moreš dodajati novih tem
V tem forumu ne moreš odgovarjati na teme
V tem forumu ne moreš urejati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš brisati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš glasovati v anketi
Na vrh
Bottom left graphics Učiteljska.net © 2003, 2004 Nataša
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional
Bottom right graphics