Učiteljska.net Prijava
Prijava
Včlanite se
Včlanite se
Spletna zbornica
Spletna zbornica
Devetka.net
Devetka.net
 
Kazalo
Spletna zbornica
» Iskanje
» Prijava za pregled zasebnih sporočil
» Tvoja podoba
» Seznam članov
» Skupine uporabnikov
» Pomoč
Učna gradiva
» Iščite
» Pregled povpraševanja
Koristno
» Devetka.net
» Izbrana spletna orodja
» Izbrani programi
» Zanimivosti
Informacije
» O Učiteljski.net
» Skrbniki
» Avtorji
» Statistika
» Nagradni natečaji
» Pišite Pišite
» Novice RSS RSS

Sodelujemo
Arnes

Arnes

Učiteljska.net gostuje pri Arnesu.
SIO

SIO

Slovensko izobraževalno omrežje
Učiteljska.net » Seznam forumov » Učitelji začetniki

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
ocenjevanje - nemščina / tuji jeziki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
pikapokica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 3. jul 07, tor, 4:53
Sporočila: 70

SporočiloObjavljeno: sreda, 21.11.2007, 14:50    Naslov sporočila: ocenjevanje - nemščina / tuji jeziki Odgovori s citatom

Močno upam, da je kdo izmed članov te naše spletne zbornice tudi učitelj nemščine, ker bi potrebovala pomoč, vprašati ne morem nikogar drugega, ker nimam ne mentorja in ne kolega / kolegice, ki bi učil / a nemščino oz. kateri drug tuj jezik.

Kako ocenjujete teste pri nemščini? ali učencu, ki se prvič uči jezik (7.r.), date pol točke, če npr pri pisanju ne napiše preglasa tam, kjer bi le-ta moral biti - npr zwolf namesto zwölf?

Kaj storite, ko v besedi "zmanjka" črka? Je vse narobe ali ne?

Sploh dajete pol točke? Če da, kdaj, če ne, zakaj ne?

Kako ocenjujete teste v drugem in tretjem letu učenja?

In kaj storite v primeru, da je bil del stavka le za prepisati (npr. dass-Sätze), pa ga je učenec narobe prepisal, a je tisti del, ki ga je moral narediti sam, napisal popolnoma pravilno?


Mislim, da je to za enkrat vse, se bom pa najbrž spomnila še česa.

Vsem, ki si boste vzeli čas, da boste podali svoje izkušnje in mnenje, se že v naprej zelo toplo zahvaljujem, saj mi boste res pomagali, da si nekako bolj jasno ustvarim merila za ocenjevanje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
katja_p
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 13. sep 07, čet, 15:57
Sporočila: 42
Kraj: Celje

SporočiloObjavljeno: četrtek, 22.11.2007, 15:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Živjo!

Jaz sicer še nisem učiteljica nemščine, ampak študentka. Lahko pa ti vseeno napišem, kakšno je moje mnenje oz. kako bi jaz naredila Zelo srečen

Ad1
Preglasi pri besedah so vsekakor pomembni - ker pač tako je in lahko beseda izgubi prvoten pomen (v kakšnem primeru), če le-tega ni. A glede na to, da gre za DaF in to prvo leto, bi jaz na tovjem mestu dajala pol točke. V osnovi je vsaj vse črke napisal pravilno, pikce pač pozabil. To bi še tolerirala.

Ad2
Pri "zmanjkovanju" črk v besedi je pa spet težko. V končni fazi tudi nam pri maternem jeziku kdaj zmanjka kakšna črka, ne? Laughing Mislim, da bi v prvem letu učenja to še sprejemala in dala pol točke - ampak samo prvo leto! Pol pa konec "ujčkanja".

Ad3
Mislim, da sem svoje mnenje argumentirala že v prvih dveh odstavkih Wink

Ad4Pr tem vprašanju pa ti žal ne morem pomagat, ker s tem sploh nimam izkušenj: Niti ne vem točko, kaj te zanima. Če se daje po pol točke? Hmmm ... Če se še naprej držim tega, da se jih potem ne "ujčka" več, potem po pol pike ne bi dajala. Črno ali belo, prav ali narobe!

Ad5
Temu bi jaz rekla "šlamparija". Mislim, da ni niti toliko, da bi prav prepisal ... Ampak se spet lahko vsakemu zgodi. Če hočeš, da se otroci tega odvadijo in jih s tem hkrati učiš biti pozoren in pazljiv (kar je vedno pomembno v življenju, predvsem pa pri vseh testih), potem šteješ to kot napako. Če pa se ti zdi: "Ah, sej to je pa napisal prav, kar je bilo treba ...", pol daš pač točke. Mislim, da pri tem prepisovanju lahko pogledamo skoz prste - če je le samostojen del stavka pravilen.

Upam, da te nisem samo še bolj zmedla in da boš lahko naredila korak naprej. Ampak, žal, ti iz lastnih izkušenj še ne morem govoriti.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
pikapokica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 3. jul 07, tor, 4:53
Sporočila: 70

SporočiloObjavljeno: petek, 23.11.2007, 19:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Katja, hvala za odgovor, tudi tvoje mnenje šteje, čeprav nisi profesorica Nasmeh

Še moj komentar na tvoje misli:
katja_p je napisal/a:

Ad1
Preglasi pri besedah so vsekakor pomembni - ker pač tako je in lahko beseda izgubi prvoten pomen (v kakšnem primeru), če le-tega ni. A glede na to, da gre za DaF in to prvo leto, bi jaz na tovjem mestu dajala pol točke. V osnovi je vsaj vse črke napisal pravilno, pikce pač pozabil. To bi še tolerirala.


Tudi sama sem razmišljala v to smer, a potem sem ugotovila, da če bom tolerirala, da je preglas pozabil in dala pol točke, se ga tudi drugič najbrž ne bo naučil, ker, vsaj kolikor opazujem učence, se bo učil na pol, češ, saj bom spet dobil pol točke...

katja_p je napisal/a:

Ad2
Pri "zmanjkovanju" črk v besedi je pa spet težko. V končni fazi tudi nam pri maternem jeziku kdaj zmanjka kakšna črka, ne? Laughing Mislim, da bi v prvem letu učenja to še sprejemala in dala pol točke - ampak samo prvo leto! Pol pa konec "ujčkanja".


Enak komentar kot zgoraj Nasmeh

katja_p je napisal/a:

Ad4Pr tem vprašanju pa ti žal ne morem pomagat, ker s tem sploh nimam izkušenj: Niti ne vem točko, kaj te zanima. Če se daje po pol točke? Hmmm ... Če se še naprej držim tega, da se jih potem ne "ujčka" več, potem po pol pike ne bi dajala. Črno ali belo, prav ali narobe!

Ad5
Temu bi jaz rekla "šlamparija". Mislim, da ni niti toliko, da bi prav prepisal ... Ampak se spet lahko vsakemu zgodi. Če hočeš, da se otroci tega odvadijo in jih s tem hkrati učiš biti pozoren in pazljiv (kar je vedno pomembno v življenju, predvsem pa pri vseh testih), potem šteješ to kot napako. Če pa se ti zdi: "Ah, sej to je pa napisal prav, kar je bilo treba ...", pol daš pač točke. Mislim, da pri tem prepisovanju lahko pogledamo skoz prste - če je le samostojen del stavka pravilen.


Ravno zato sprašujem, če ima kdo izkušnje s pol točkami Sad Ker se bojim, da se bodo navadili na njih in jim bodo potuha in se drugič ne bodo bolj pozorno in pazljivo učili. Po drugi strani pa se zdim sama sebi ful stroga, če v prvem letu učenja ne toleriram nič Sad

Kot rečeno, hvala za tvoje mnenje Nasmeh Upam, da ne boš imela sama tudi takih težav, ko boš tako daleč Nasmeh
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: sobota, 24.11.2007, 8:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Še pripomba "okostenele" (dobesedno Nasmeh ) učiteljice:
praksa bo prinesla veliko. Zase vem, da sem bila na smrt stroga v začetku in na koncu morda kar malo premila.
V glavnem, dokler učiteljica takole premišljuje o ocenjevanju, bi jo jaz zelo rada imela za svojega otroka Zelo srečen . Je poštena! In to je osnovna lastnost, ki jo učitelj mora imeti. Vse ostalo je mala malica (no ja, morda obilno kosilo Embarassed )
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pikapokica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 3. jul 07, tor, 4:53
Sporočila: 70

SporočiloObjavljeno: sobota, 24.11.2007, 9:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za ta komentar Zelo srečen

Bojim se samo, da je taka poštenost in ubadanje z ocenjevanjem v tolikšni meri, kot to trenutno počnem sama, bolj kot ne začetniška vnema Nasmeh Čeprav, saj iz nje pa sledijo izkušnje in z njimi tudi več znanja, kaj in kako, da bo prav, kajne? Nasmeh

Ugotovila pa sem, žal, da otroci to moje toleriranje napak, npr preglasov, potem kar preveč lahko vzamejo in si mislijo, da bodo na lahek način = s čim manj učenja, prišli skozi Sad Potem pa pristanemo pri neznanju, ki izhaja iz lenobe, ne iz pomanjkljivih sposobnosti Crying or Very sad Pestro bo še, da Nasmeh
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: sobota, 24.11.2007, 9:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pikapokica je napisal/a:

Ugotovila pa sem, žal, da otroci to moje toleriranje napak, npr preglasov, potem kar preveč lahko vzamejo in si mislijo, da bodo na lahek način = s čim manj učenja, prišli skozi Sad Potem pa pristanemo pri neznanju, ki izhaja iz lenobe, ne iz pomanjkljivih sposobnosti Crying or Very sad Pestro bo še, da Nasmeh

Prav nič hudega, ta prvi generaciji se bo to obneslo, tebe bo malo jezilo in te izučilo, kako naslednjo generacijo pripraviti do tega, da bodo naredili tako, kot bi ti rada. Veliko veselja ti želim! In ne se sekirat. Ti jih samo učiš ribe lovit!
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pikapokica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 3. jul 07, tor, 4:53
Sporočila: 70

SporočiloObjavljeno: sobota, 24.11.2007, 12:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meni je tale forum všeč predvsem zato, ker so ljudje, ki odgovarjajo na moja vprašanja, vedno prijazni in dobrohotni, me nikdar ne zabijajo, pa čeprav se morda komu zdijo stvari, ki me zanimajo, čudne, samoumevne ali kaj podobnega Nasmeh

Hvala vam vsem Zelo srečen

Trenutno v poučevanju ne uživam najbolj, ker smo prišli do točke, kjer se mi moja prijaznost in pripravljenost za delo, ki bi bilo učencem čim prijetnejše in manj stresno, ne vračajo na način, ki bi ga človek pričakoval. (Ali pa sem ga pričakovala samo jaz, kot naivna začetnica, zdaj pa me to mori in boli Crying or Very sad ) Vedno poskušam biti poštena, z učenci se dogovorim tako, da je njim čim bolj udobno, prestavim kakšno zadevo, če se da, oni pa mi to vračajo z nemirom v razredu, da ne morem normalno delati, z izkoriščanjem ipd. Resno razmišljam, da poučevanje očitno ni zame, ker ne vem, kako naj, da bom lahko "normalno" (beri: brez vpitja in prevelikega nemira v razredu) delala. Ker nisem tak človek, ki bi bil avtoritativen že po videzu. In ker sem bila na začetku leta očitno preveč prijazna. In tako zdaj, po treh mesecih dela, že razmišljam, kaj bi lahko delala drugega, ker se mi trenutno zdi, da tega dela ne bi mogla opravljati do upokojitve. Za malo se mi namreč zdi, da ne dobim nič pozitivnega nazaj. Tako da bomo videli, kaj bo prinesel čas. Če bo šlo tako naprej, se bodo moje izkušnje nadaljevale v kakšni jezikovni šoli, ne pa več v državni, ker se mi zdi večji del šolskega sistema precej zanič... In ker je to najbrž "as good as it gets" Confused
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
admin
Administrator


Pridružen/-a: 23. jan 03, čet, 15:55
Sporočila: 1335
Kraj: Lj

SporočiloObjavljeno: sobota, 24.11.2007, 12:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glavo gor! Kot zanalašč je razredničarka Miša napisala nekaj o svojem siru! Zelo srečen Preberi, videla boš, da se je drugim dogajalo enako! Zelo srečen
_________________
Lep pozdrav, Nataša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pikapokica
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 3. jul 07, tor, 4:53
Sporočila: 70

SporočiloObjavljeno: sobota, 24.11.2007, 12:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem že v iskanju sira Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Učiteljska.net » Seznam forumov » Učitelji začetniki Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
V tem forumu ne moreš dodajati novih tem
V tem forumu ne moreš odgovarjati na teme
V tem forumu ne moreš urejati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš brisati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš glasovati v anketi
Na vrh
Bottom left graphics Učiteljska.net © 2003, 2004 Nataša
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional
Bottom right graphics