Dihamo...

Pa bi preživeli, če bi bilo res tako, kot je napisano? Poišči napake in klikni nanje. In poišči vse! Da se bo dalo dihati :-)
Veliko zabave želim!

Telo potrebuje , da pretvori hranilne snovi v energijo. V telesu pa nastajajo snovi, ki so in jih moramo iz telesa sproti izločati. Ena od teh snovi je ogljikov dioksid, ki ga zato stalno . Vdihavamo torej zrak zaradi , ki je v njem, izdihavamo pa zrak, v katerem je veliko .
Ko vdihnemo, zrak potuje skozi votlino, žrelo in grlo. V grlu je , ki skrbi za to, da ne bi v sapnik zašla ali tekočina. Tam so tudi glasilke, organ za proizvajanje . Iz grla vodi , ki se v višini srca cepi v dve sapnici ali dva bronhija. Bronhija vodita v . Pljuča so najpomembnejši del . Sestavljena so iz dveh pljučnih kril, desnega in levega. Vsaka sapnica se deli v vedno cevke in cevčice. Na koncu najtanjših cevčic so pljučni . V stenah mehurčkov so drobne žilice, kapilare. Zelo so, tako da se skoznje lahko izmenjavata kisik in ogljikov dioksid.
Zrak vdihnemo takrat, ko se pljuča . Prepona pod pljuči se spusti, rebra pa se razmaknejo. Pljuča se zato razširijo in vsrkajo . V pljučnih mehurčkih skozi stene kapilar kisik prehaja iz pljuč v . Kri nato odda v pljuča ogljikov dioksid. Potem se kri, s kisikom, vrne v srce.
Odrasel človek vdihne v minuti 16 do 18-krat, do 40-krat. Ob težjem, delu dihamo hitreje in globlje. Če mirno dihamo, vdihnemo vsakič le pol zraka. Z globokim vdihom pa spravimo v pljuča zraka. Zrak lahko vdihavamo skozi nos in tudi skozi usta. Vendar je vdihavanje skozi nos bolj .